Estetik

Burun Estetiği Rinoplasti

//Burun Estetiği Rinoplasti

Burun estetiği Rinoplasti ;

Burun estetiği tüm dünyada en çok yapılan ameliyatların arasında gelir. Nedeni ise çok açıktır. Çok göz önünde olması tabi ki  :).İnsanın ilk etapta yüzünün şeklini, ifadesini çok yüksek oranda etkiler. Bu yüzden hastalarım başka bir ameliyat öncesinde olsak bile burnumda kayma mı var ? Burnum normalden büyük mü gibi.. soruları devamlı yöneltir. Aslında bu soruların yöneltilmesi de çok doğaldır.

KBB Uzmanı da Burun Estetiği Yapabilir mi ?

Burun estetiği ameliyatını plastik cerrah veya bir kulak burun boğaz uzmanı da yapabilir. En nihayetinde onların ihtisas alanlarına da bu iş giriyor. Fakat ben burnunu estetik olarak düzelttirmek için ameliyat olacak hastalara plastik cerrah doktorunu tavsiye ediyorum. Fakat burun estetiğini başarıyla yapan kulak burun boğaz uzmanları da mevcuttur.

Burun Estetiğine Nasıl başlanır ?

Burun estetiği ameliyatını planlarken ve yaparken kişinin yüz oranlarını dikkatli bir şekilde incelemek gerekir. Sonuçta burunu yüzden ve yüzdeki diğer organlardan ayrı düşünmek yersiz bir nokta olacaktır.

Burun Estetiği Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Hepimizin bildiği gibi artık  Türkiye ‘ de estetik cerrah seçiminde alternatif çoktur. Bu işlem kalite olarak doktordan doktora değişir. Ben size bu fiyatı nasıl belirlediğim hakkında bilgi vereyim.

Her estetik operasyonda olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da hastayı muayene etmeden fiyat ve maliyet belirlemek doğru olmayacaktır. Estetik operasyonun maliyetini birden fazla kriter etkilemektedir. Hastanın muayene bulguları en önemli etkendir.

Hastaya estetik ameliyatı yaparken eğer varsa nefes alma sorunu da çözümlenmelidir. Nefes alma sorunları kıkırdak veya kemik deviasyon(eğrilik), burun etlerinde irilik(çözümü radyofrekans) ve nazal valv(kapak) mekanizmalarında sorunlar olarak sıralayabiliriz.

Sonuç olarak estetik ameliyatın maliyetini belirleyebilmek için hastayla yüz yüze görüşmek, muayene etmek ve tüm olasılıkları birlikte değerlendirmek en doğrusu olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı  Sonrası ;

Hasta taburcu edilirken kullanacağı ilaçlar reçete edilir. İlaçlar arasında burun spreyleri , ağrı kesici tablet ve gerekli durumlarda antibiyotik tabletler yer alır. Hastaların bu ilaçları önerildiği şekilde kullanmaları sağlıklı iyileşme için en önemli anahtar olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı için uygun bir aday mıyım? ;

Burun estetiği ameliyatı düşünen bir kişi iki kriter açısından kendisini sorgulamalıdır. Birincisi burnunu güzel bulup bulmadığı ya da mevcut burnu ile ne ölçüde mutlu olduğudur. Kişi kemerli bir burna sahiptir ama bu burun yapısı ile çok mutludur. Tabi ki  bu durumda estetik ameliyat olmalı diye düşünmek doğru olmayacaktır. Mesleki filozofime göre bu tarz durumlarda kararın kişini kendisi tarafından verilmesini doğru bulurum.

Estetik burun cerrahisinde değerlendirme burun derisi ile başlar. Burun derisinin ince ya da kalın olmasının bile cerrahi açıdan önemli olduğunu bilmeniz gereklidir. 

Ameliyat Sonrası Burun Şeklimi Önceden Görebilirmiyim ? ;

Teknik olarak evet, görebilirsiniz. Ancak mesleki tecrübelerime dayanarak bilgisayar programları ile hasta resmi üzerinde çalışmalar yapmak 3-D olmayacağı için yanıltıcı fikirler oluşturacağını düşünüyorum. Bunun yerine ben çok sayıda örnek vaka resimleri üzerinde yapılacak değerlendirmelerin daha tutarlı ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Tampon Takılması Zorunlumudur ? ;

Burun estetiği ameliyatlarında yapılacak cerrahi müdahalenin bir kısmı da burun pasajı içerisinden yapıldığı için vakaların büyük çoğunluğunda tampon uygulaması yapmak gereklidir. Tampon uygulamasının hastanın iyiliği için olduğunu özellikle belirtmek isterim. Ben, uyguladığım özel tekniklerden dolayı çok ince ve kısa tamponlar uyguluyorum, dolayısıyla tampon çıkartılırken de sorun oluşmuyor.

Bazı vakalar da ise vakanın özelliğine göre tampon uygulaması yapmak gerekmeksizin ameliyat yapılabilmektedir.

Burun Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mıdır ? ;

Güncel bilimsel araştırmaları takip eden, yetenekli ve tecrübeli ellerde burun estetiği oldukça kolay bir ameliyat haline gelir. Bu özelliklere sahip olmayan cerrahlar için ise çok zor bir ameliyat olacaktır.Burun ile ilgili anatomik ve fizyolojik esasları tam manasıyla kavramış olmak gerekli şartların başında gelir.

Hangi burun şeklinin daha iyi duracağına nasıl karar verilir ? ;

Ameliyat sonrası burun şekline karar verilirken hastanın ve benim ortak paydalarda buluşmamız ve konsensus oluşturmamız gerekmektedir. Hastalar görüşmeye geldiklerinde zihinlerinde bir görüntü ile gelirler. İsteklerini net, açık ve anlaşılır şekilde anlatmaları gerekmektedir.

Benim filozofim natürel-doğal sonuçlar üzerine kuruludur. Bulunduğumuz dönemde hastalarımın büyük çoğunluğu da natürel sonuçlar talep etmektedirler. 20 yıl öncesine ait kaydırak gibi, abartı kalkık frapan olarak nitelendirdiğim burunlar artık çok fazla talep görmemektedirler. Esprili şekilde belirtmek gerekirse günümüzün modası natürel burun estetiği sonuçlarıdır.

Burun yüzün tam ortasında ve çok belirgin bir organdır. Yüz iskelet cerrahisi(çene cerrahisi) alanında da çok tecrübeli bir cerrah olmamın getirdiği avantajları burun estetiğinde fazlasıyla yaşıyor ve kullanıyorum. Yüz iskelet cerrahisi alanında yaptığım çalışmalar Altın Oranlara fazlasıyla aşina olmamı sağladı. Dolayısıyla kişinin yüz yapısına en uygun olacak burun şeklini dizayn etmede hiç zorluk çekmiyorum.

Sonuçta yaptığımız burnun kişinin yüz oranlarına da uygun olması gerektiği yadsınmayacak bir gerçektir.

Burun şekli nefes almayı etkiler mi ? ;

Bu soruya genel manada evet diyerek yanıtlayabilirim. Özellikle burundan nefes almada alt ve üst kapak sistemleri(upper and lower valve systems) çok büyük öneme sahiptir. Burun kanatlarının ince durması için o bölgedeki kıkırdaklar gerektiğinden fazla inceltilirse nefes alırken burun kanatları hava pasajını tıkayacak şekilde içe doğru çekilir ve kişi sağlıklı nefes alamaz. Dolayısıyla bu bölgede cerrahın elinin ayarını iyi yapması gereklidir. Üst bölgede ise burun kıkırdağı ile septum kıkırdağının yaptığı açı üst kapak(upper valv) mekanizmasını oluşturur. Bu açının sağlıklı nefes alabilme için 15 derecenin üzerinde olması gereklidir. Burunun üst kısmını çok fazla inceltmek bu açıyı daraltacağı için nefes almada kötü yönde etkilenecektir.

Buradan esas anlamamız gereken estetik sorunu çözerken beraberinde nefes alma sorununu da çözebilme gerekliliğidir.

Burun tıkanıklığı zararları nelerdir ? ;

Burundan nefes alamamanın klinik ve  sosyal fazlaca negatif etkileri vardır. Enteresan olanı oluşturduğu sosyal sorunlardır.

Burun tıkanıklığı olan kişiler nazal, detone tonlarda konuşurlar. Nefes alabilmek için ağızları açık olmak zorundadır. Bu durum sosyal ortamlarda kişiye çok fazla rahatsızlık verecektir.

Klinik yani sağlık açısından ise uzun vadede çok ciddi sorunlara neden olabilir. Geceleyin ağzı açık uyudukları için ağız-boğazda kuruluk ve sık boğaz enfeksiyonu geçirme riskleri vardır. Uzun dönemde akciğer içindeki hava basıncı(kompliyans) değişiklikleri ciddi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda horlamaya neden olacağı için kaliteli uyku uyuyamazlar. Hatta ilginç gelecektir, horlama hukuki açıdan da boşanma nedenleri arasındadır.

Burun tıkanıklığı ameliyatı hasta için zor mudur ? ;

Burun tıkanıklığına yol açan neden olan sorunların hepsi burun estetiği ameliyatı esnasında çözümlenebileceği için hastaya ek olarak bir zorluk getirmez. Bu tür sorunlarda esas zorluk ameliyatı yapan cerrahın omuzlarındadır.

By | 2017-02-28T15:32:11+03:00 Temmuz 1st, 2009|Burun Estetiği|17 Comments

About the Author:

17 Comments

 1. aygun 28 Haziran 2011 at 21:18

  selam.sizi bir uzman gibi cok beyeniyorum. cok isterdim ki benim de burnumu siz ameliyat edesiz.Bakude Istanbul FBM de fiyati bilmek istiyorum uygun olursa gorusup ne zaman yapacaginizi konusuruz tesekkurler

 2. aygun 28 Haziran 2011 at 21:19

  cok beyendim ben de sizin yapmanizi isterdim benim burun ameliyatimi bakude istanbul fbm de fiyatini oyrenmek isterim

 3. bahattin 11 Aralık 2011 at 03:00

  merhaba ben burun estetiği olmak istıyorum burnumun buyk olmasından ben suan ssk lı olarak çalışıyorum ssk dan yararlanarak veya ne kadar ödemem grekır malıyetı ne olur birde kaç gun hastahanede kalırım istanbul avrupa yakasında duruyorum fiyetı öğrenırsem çok ıyı olur

 4. aslı çelebi 19 Şubat 2012 at 12:44

  ben 18 yaşındayım burnum aileden genetik olarak çok fazla büyük yüzüm küçük fakat burnum aşırı derecede uzun artı şekilsizde seneye üniversiteye başlıycam ve ben bu burunla gitmek istemiyorum .

 5. aslı çelebi 19 Şubat 2012 at 12:45

  ayrıca ssk lıyım ve birde bu ameliyatı van da yapamazmıyım

 6. hilal 25 Mart 2012 at 16:01

  estetik amaliyatı olmak istyorum daha önce bi ameliyat gecirdim fakat nefes problemim vardı ondan dolayı oldum.şimdi ise dış görünüş olarak ameliyat olmak istiyorum.ücretini öğrenebilirmyim?

 7. buseeeee 28 Aralık 2012 at 15:48

  İYİ GÜNLER;
  BEN DE YAKIN ZAMANDA BURUN AMELİYATI OLMAYA KARAR VERDİM.SSK LIYIM.FİYAT KONUSUNDA VE ADRESİNİZ KONUSUNDA BANA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
  TEŞEKKÜRLER

 8. mustafa 27 Ocak 2013 at 16:53

  merhabalar benim burnumda et büyümesi var artı birazda yamukluk var ve ben ssk calışanıyım estetik amaliyat olmak istiyorum bunun için de fiyat almak istiyorum mümkün se

 9. nilgun 30 Ekim 2013 at 21:27

  merhaba benim burnumda kemik vardi ve nefed slmakta zorlaniyordum. 10 yil once amaliyat oldum ve kemigi aldilar ve burnumun eskisinde daha kotu dusn burnum ysmuk ve ustteki kemigim yok bole bir durumda estetik yapsrsaniz fiyat ne kadar olur. ben bu durumdan cok mutsuzum… ben estetik idteyen biri degildim ama beni okadar kotu bir duruma getirdilerki mecburen estetik olmam gerekuyor….kemik alininca burnum dahada asagiya dustu ve yamukta oldu lutfen bana cevap yazin ameliyat ucreti ne kadar olur..

 10. mehmet katar 21 Aralık 2013 at 17:33

  burnuma estetik yaptırmak istiyorum ne kadar ödemem gerekiyo kredi kartı gecerlimi ödeme taksit yapıyomusunuz

 11. kenan 15 Şubat 2014 at 03:39

  ben fiyatı öğrenmek istiyordum bide ssk lıyım çalışıyorum tşkler

 12. yılmaz 19 Nisan 2014 at 14:36

  slm ben yılmaz 21 yaşındayım burnumun şeklinden memnun değlim yani kısacası burnumda fazlalık var bu fazlalığı aldıra bilirmiyiz sizden cvp bekliyorum ltf

 13. sefa 21 Nisan 2014 at 11:33

  Mrb. ben 1 hafta önce burundan ameliyat oldum.Çok kemerli eğri burnum vardı hiç nefes alamıyordum. neyseki geçenlerde tamponları aldırdım hayatımda hiç bu kadar güzel nefes almamıştım cok rahatım şimdi. ama burnumun üstündeki kalıp sabah yataktan kalktıgımda düştügünü gördüm burnum gece acılmıs uyku halinde doktorumun bana açtırmam gerektigini söyledigi günden 2 gün önce açılmış oldu burnum bunun bi zararı olabilir mi ? ve burun spreyinin yanında antibiyotik agrı kesici kullanıyorum burnu açtırtıktan sonra başka bi ilaç kullanmaya gerek var mı ? Tşkler…

 14. mustafa 05 Mayıs 2014 at 11:27

  merhaba yamukdiye burnum dan ameliyat oldum ve deyişmedi budurum olurmu yani düzenirmi ücreti nekadar

 15. umut 09 Haziran 2014 at 22:15

  35 yaşında erkek mersinde ikamet ediyorum benim burnumun sol duvarı sağa nazaran dışa doğru kavisli yani burnumu sağ tarafını elimle tıkadığımda sol dan nefes alamıyorum diğer sorun burnumu beğenmiyorum ucu sivri ve uzun yüz hattım uzun kafa yapısı küçük durum böyle olunca hem estetik hem kronik bir rahatsızlığım var hocam bana nasıl yardımcı olursunuz istanbula gelsem fiyat olarak da bilgi verirseniz sevinirim sizden cevap bekliyorum

 16. ibrahim 08 Temmuz 2014 at 19:58

  mrb arkadaşlar burun ameliyatndn snra igne yaptırmak şartmı acaba şmddn tşklr

 17. ozan 08 Ekim 2014 at 00:21

  taksitli olsa çok güzel olur

Leave A Comment

Arama Yap
Yol Tarifi