Estetik

Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Cilt Yenilenmesi (Dermabrazyon)

Cilt Yenilenmesi (Dermabrazyon)

Dermabrazyon,

derinin yüzeyel tabakasının mekanik yolla kontrollü olarak aşındırılması işlemidir. Sıklıkla, iyileşen sivilcelerin bıraktığı izler ve deri yüzeyinden kabarık yara izlerinin azaltılması için kullanılırlar. Diğer uygulama alanları ise dövmelerin(tato) çıkartılması, ağız çevresi ve yüzde ince kırışıklıkların giderilmesi olarak sayılabilir. Dermabrazyon ile cilt yüzeyinde bulunan girinti ve çıkıntılar yani yüzey düzensizlikleri azaltılarak cilt daha pürüzsüz hale getirilir. İşlem kısaca derinin yüzeyel tabakasının soyulması olarak da tarif edilebilir. Derinin yüzeyel tabakası soyulduğunda, stimüle olan derindeki hücreler daha pürüzsüz, gergin ve taze bir deri dokusu oluştururlar.

Sivilce veya yara izleri çok derin ise, yara iyileşmesi keloid ya da hipertrofik skar olarak iyileşme eğiliminde ise, aktif akne-sivilce lezyonları varlığında ve deri enfeksiyonu varsa dermabrazyon yapmak uygun değildir.

Cilt Estetiği ;

İşlem, müdahale edilecek alanın büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyat sonrasında ağrıdan ziyade rahatsızlık hissi vermeyecek ölçüde yanma hissi olabilir. Ameliyat bölgesi yüzde ise bandaj uygulanmaz, sadece uygun pomadlar sürülerek açık bırakılır. Giysilerin temas edeceği bölgelerde 2-3 gün boyunca bandaj uygulaması yapılır. Ameliyatı takiben birkaç gün içinde banyo yapılabilir. Yaraların iyileşip kapanması 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Bu aşamadan sonra kişi rutin iş yaşantısına dönebilir. Dermabrazyon sonrasında iyileşen doku pembemsi bir renkte olur. Pembemsi renk zaman içinde soluklaşır ve normal ten rengini alır.

Bu Sayfa 3.322 kez Ziyaret Edilmiştir.

Yorumlar (5)

  1. şişman olup zayıflamaktan dolayı bazı bolgelerımde catlaklarım var catlak tedavısı olmak ıstıyorum bu mumkunmu sonuc alırmıyım eger bole bır uygulamnız var ıse fıat alabılırmıyım.

    teşekkürler

  2. Benim yuzumde sivilcelerimden kalma cukurluklarim var daha once prp ve dermoroller yaptirdim. ama sadece hafif bi yukselme oldu cukurlarda .yoksa eskisi dakar derin olmasalar da hala rahatsiz edici derecedeler.dermoabrazyon yaptirmak istiyorum .sizce fayda gorur muyum .ve sonrasinda hipo/hiperpigmentasyon riski varmis bu konuda ne dusunuyorsunuz ?

  3. Elimde kahverenği lekeler var onlardan kurtulmak istiyorum yardımcı olurmusunuz fiyatını öğrene bilirmiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir