Estetik

Cilt Yenilenmesi (Dermabrazyon)

Cilt Yenilenmesi (Dermabrazyon)

Dermabrazyon,

derinin yüzeyel tabakasının mekanik yolla kontrollü olarak aşındırılması işlemidir. Sıklıkla, iyileşen sivilcelerin bıraktığı izler ve deri yüzeyinden kabarık yara izlerinin azaltılması için kullanılırlar. Diğer uygulama alanları ise dövmelerin(tato) çıkartılması, ağız çevresi ve yüzde ince kırışıklıkların giderilmesi olarak sayılabilir. Dermabrazyon ile cilt yüzeyinde bulunan girinti ve çıkıntılar yani yüzey düzensizlikleri azaltılarak cilt daha pürüzsüz hale getirilir. İşlem kısaca derinin yüzeyel tabakasının soyulması olarak da tarif edilebilir. Derinin yüzeyel tabakası soyulduğunda, stimüle olan derindeki hücreler daha pürüzsüz, gergin ve taze bir deri dokusu oluştururlar.

Sivilce veya yara izleri çok derin ise, yara iyileşmesi keloid ya da hipertrofik skar olarak iyileşme eğiliminde ise, aktif akne-sivilce lezyonları varlığında ve deri enfeksiyonu varsa dermabrazyon yapmak uygun değildir.

Cilt Estetiği ;

İşlem, müdahale edilecek alanın büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyat sonrasında ağrıdan ziyade rahatsızlık hissi vermeyecek ölçüde yanma hissi olabilir. Ameliyat bölgesi yüzde ise bandaj uygulanmaz, sadece uygun pomadlar sürülerek açık bırakılır. Giysilerin temas edeceği bölgelerde 2-3 gün boyunca bandaj uygulaması yapılır. Ameliyatı takiben birkaç gün içinde banyo yapılabilir. Yaraların iyileşip kapanması 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Bu aşamadan sonra kişi rutin iş yaşantısına dönebilir. Dermabrazyon sonrasında iyileşen doku pembemsi bir renkte olur. Pembemsi renk zaman içinde soluklaşır ve normal ten rengini alır.

Bu Sayfa 3.477 kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , ,

5 comments:

Janissary10 Ağustos 2011 at 02:55Reply

Bu işlem doğum lekesi tedavilerinde de uygulanıyor mu? Cevaplarsanız sevinirim.

semra bağlama22 Aralık 2011 at 11:02Reply

şişman olup zayıflamaktan dolayı bazı bolgelerımde catlaklarım var catlak tedavısı olmak ıstıyorum bu mumkunmu sonuc alırmıyım eger bole bır uygulamnız var ıse fıat alabılırmıyım.

teşekkürler

ecrin03 Kasım 2013 at 00:17Reply

yanık için operasyonlarınız var mı ????

Gulsen yucel21 Nisan 2014 at 13:45Reply

Benim yuzumde sivilcelerimden kalma cukurluklarim var daha once prp ve dermoroller yaptirdim. ama sadece hafif bi yukselme oldu cukurlarda .yoksa eskisi dakar derin olmasalar da hala rahatsiz edici derecedeler.dermoabrazyon yaptirmak istiyorum .sizce fayda gorur muyum .ve sonrasinda hipo/hiperpigmentasyon riski varmis bu konuda ne dusunuyorsunuz ?

Çiğdem29 Mayıs 2014 at 17:48Reply

Elimde kahverenği lekeler var onlardan kurtulmak istiyorum yardımcı olurmusunuz fiyatını öğrene bilirmiyim