Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Ana sayfa » Blog » Jinekomasti Ameliyatı » Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Cümlelerime başlamadan önce kadın memesiyle erkek memesi arasında aslında yapısal bir farklılık olmadığını söylemek istiyorum. Arada ki tek fark kadınlarda bulunan kadınlık hormonunun fazlalığıdır. Erkeklerde bu durum estetik dışında psikolojik sorunlara da neden olabilir. Bu yüzden bu sorunun kesinlikle çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Erkeklerde meme büyümesinin bazı  nedenleri

  • Karaciğer hastalıkları gibi sistemik hastalıklar
  • ilaç kullanımları(bazı mide ilaçları, anabolik steroidler gibi)

Bunlar gibi nedenlerin dışında aslında erkeklerde meme büyümesi tam olarak tespit edilmiş değildir.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilir, yani ameliyat olunarak. Yağ dokusunda aşırı artış var ise bu durum liposuction yapılarak çözülebilir. Fakat meme dokusunda da bir artış söz konusu ise meme başı etrafından girilerek fazla doku alınır. Tecrübelerime dayanarak ameliyatın daha sağlıklı sonuç vermesi açısında her iki yöntemi de kombine olarak uygulamayı tercih ediyorum.

Jinekomasti ameliyatı sonrası süreç

Jinekomasti ameliyatı sonrasında ameliyat bölgesinde acı hissedebilirsiniz. Bu durum verdiğim ameliyat sonrası ilaç tedavisiyle giderilebilir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluklar 1 hafta süreyle gözlenebilir. Bu durum sizi korkutmasın. Aslında tam olarak ameliyat iyileşme süresi 1 ayı bulmaktadır. Ve gözlemlenen etki ise 3 ayı bulur. Ameliyat sonrası göğsünüzü fiziksel etkilerden aşırı zorlanmadan ve ağır çalışma şartlarından korumanız gereklidir.

Ameliyat sonrasında dikiş alınması 1-2 hafta içerisinde gerçekleşir. Bu süre içerisinde eğer bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzla irtibata geçmeniz gereklidir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında 1 haftalık cinsel mehriz uygulanır.

Jinekomasti Ameliyatı meme de iz bırakır mı ?

Tabiki her cerrahi operasyonda olduğu gibi izin tamamen kaybolması mümkün olmayabilir. Fakat jinekomasti ameliyatlarında iz görülmecem fark edilmeyecek kadar azdır.

Meme Büyüme Sorunum Tekrarlar mı ?

Eğer estetik cerrah bu konuda uzman ve bu ameliyata defalarca girmiş sizde ameliyat sonrasında doktorunuzun yönlendirmeleri birebir bir şekilde uydu iseniz, ameliyatın başarısız geçmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Meme küçültme ameliyatı olduktan sonra bu durumun tekrarladığına şahit olmadım. Genelde bu ameliyatlar tek seferlik ameliyatlar olup tekrarlama oranı çok düşüktür.

Jinekomasti Ameliyatı Yaş Sınırı

Erkeklerde meme büyümesi ergenlikte başlayan bir sorun olduğundan herhangi bir yaş aralığı yoktu. Bu sorunu yaşayan herkesin hem estetik hemde psikolojik açıdan bu ameliyatı olmasını tavsiye ediyorum.

Jinekomasti kansere yol açar mı

jinekomasti ameliyatları bölgede bulunan aşırı yağ dokusu ile deri den kaynaklanan estetik bozuklukları gidermek amaçı ile yapılan bir ameliyattır. Hiçbir durumda jinekomasti ameliyatları kanseri tetiklemez veya buna neden olmaz. Zaten Günümüzde erkeklerin meme kanserine yakalanma oranı yüzde 1 civarlarında olup çok düşük ihtimal içerisindedir. Jinekomasti ameliyatı bu yüzdelik dilimi değiştirme neden olmaz.

Kadın memesi ile erkek memesi arasında ki farklar

Aslında yapı olarak kadın memesi ile erkek memesi arasında hiçbir fark yoktur. Erkek memesinin kadınlarda olduğu gibi şişip dolgun olmamasının nedeni kadınların hormon yapılarında ki farklılıktan kaynaklanır. Kadınların hormon yapısı erkeklerinkine göre farklı çalışır. Özellikle doğum yapmak üzere olan kadınlarda meme büyümesi doruğa ulaşır.

Jinekomasti belirtileri

Erkeklerde meme büyümesi ile ilgili olarak bir belirti söz konusu değildir. Bir erkeğin memesinde doğuştan gelen bir hormonel bozukluk söz konusu ise zaten ergenlik döneminde bu durum gözlenir. Diğer durumlarda ise kişi kilo almaya başladığında veya karaciğeriyle alakalı bir sorun gözlendiğinde erkek memesinde büyüme bekleyebilir.

Jinekomasti nasıl önlenir

Erkeklerde meme büyümesi sorunu aslen genetik bir sorun olmakla beraber tıbbın gözlemlediği bazı tetikleyici olaylar da vardır. Erkeklerde meme büyümesinin önüne geçmenin tek yolu jinekomasti ameliyatlarıdır. Bu ameliyat dışında kullanılan ilaçların bitkisel çözümlerin herhangi bir hastamda fayda gösterdiğini görmedim. İşlem cerrahi olarak meme bölgesinde bulunan fazla derinin veya yağın liposuction yöntemi ile alınmasıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=_HuWZWKiriI