Meme Küçültme Estetiği

Ana sayfa » Blog » Göğüs Estetiği » Meme Küçültme

Meme Kadının dişiliğini ortaya çıkaran en önemli şey olduğunu düşünüyorum. Benim gibi düşünenler çoğunlukta olmalı ki, dünyada ki kadınların çoğu göğüs asimetrisine ve estetiğine dikkat ediyor. Herhangi bir nedenden dolayı göğüste aşırı büyüme sorununu meme küçültme ameliyatlarıyla giderebiliriz.

Meme Küçültme ameliyatı göğüste oluşan veya doğuştan genetik nedenlerle oluşan fazla meme derisi ve dokusunun cerrahi tekniklerle alınması ve o bölgedeki fazlalıkların alınması sonucu daha gergin bir göğüs elde edilmesidir.

Memenin büyüklüğüne göre ameliyat sonrası oluşan izler de bu oranda artış gösterir. Meme Ameliyatını izsiz gerçekleştirmek mümkün değildir.

Kimler Meme Küçültme Estetiği Olmaya Aday ;

  • En Başta Göğüslerin şekilsizliği sonucu oluşan psikolojik etkenler (kendini kötü hissetme, mutsuzluk, sosyal çevre de yetersizlik hissi )
  • Sırt ve omuz bölgelerine asimetrik olarak bir yük binmesi neticesinde özellikle boyun ve omuzlarda ağrı
  • Normal dik duruş pozisyonunun bozulmasıyla kamburlaşma oluşması
  • Sarkma nedeniyle, memelerin karın cildi ile temas eden yüzeylerinde, özellikle yaz aylarında, aşırı terleme nedeniyle pişikler ve mantar enfeksiyonları oluşmasıyla
  • Sütyen askılarının omuz bölgesinde oluşturduğu derin izler ve kişilerde sıkıntı oluşturması nedeniyle
  • Meme dokusunun büyük olması, kişinin giysi seçiminde yaşattığı sosyal sıkıntılar da

Meme küçültme Ameliyatı nasıl Yapılır ?

Memenin normalden büyük olması veya çok büyük olması durumunda bu işlem gerçekleşir ve memenin büyüklüğüne göre farklı teknikler kullanılır.

Hafif ve orta dereceli büyük memelerde meme başından meme altı kıvrımına doğru dikey vektörde uzanan tek ve kısa bir iz(nedbe) oluşturan ameliyatla arzu edilen büyüklükte, daha diri, dik ve dolgun bir meme oluşturmak mümkündür. İleri derecede büyük memelerde ise meme başından meme altı kıvrımına doğru uzanan ize ilave olarak meme altı kıvrımında da ize   neden olan tekniği kullanmak gerekmektedir. Ben tarz olarak fazla ve belirgin izleri sevmediğim için bu konuda özellikle hassasiyet gösteriyorum. Meme dokusunun çok büyük olduğu hastalarda bile kısa T tekniğini uygulayarak meme altı çizgisinde boylu boyunca uzanan ters T şeklindeki kesiyi ve izi fazlasıyla kısaltmaya çalışıyorum.

Meme Küçültme Sonrası Süt Verme ;

. Ameliyat sonrasında kişinin süt vermesi meme büyüklüğüne ve kullanılacak cerrahi tekniğe göre değişiklik gösterir. Az miktarda meme dokusu çıkarılırsa kişinin süt vermesi mümkün olabilir. Ancak, çok miktarda meme dokusu çıkarıldığında süt vermek her zaman mümkün olmayabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası ;

Ameliyat, genel anestezi altında hastane koşullarında gerçekleştirilir ve ortalama ameliyat süresi 2,5 – 3 saatdir. Gerekli görülen durumlarda ameliyat sahasında birikebilecek sıvıyı boşaltmak amacıyla geçici olarak dren yerleştirilebilir. Ameliyat sonrasında hastanede kalış süresi 1-2 gündür. Ameliyat sahası oldukça geniş olmasına rağmen şaşırtıcı şekilde ağrı çok azdır ve sadece ağızdan alınacak ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Ameliyat sonrasında cerrahi travma nedeniyle memelerde ödem(şişlik) ve morarmalar ortaya çıkabilir. Ancak bu durum kısa sürede kendiliğinden ortadan kaybolur. Memenin final neticesine ulaşması 3-6 ay sonra olacaktır.

Kişinin işe başlaması meşgul olduğu işe göre değişiklik gösterir. Masa başı işi yapanlarda 3-4 gün sonra işe başlanabilir, ancak, normal aktiviteler için 2-3 hafta geçmesi gerekmektedir. Spor ve yüzme gibi aktiviteler için 4-6 hafta beklemek önerilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hem kozmetik ve hem de fiziksel bir iyileşme ortaya çıkmaktadır. Boyun, omuz ve sırt ağrısı olan hastalar ameliyat sonrası erken dönemde dahi bu şikayetlerinin ortadan kalktığını ifade etmektedirler. Sonuç olarak, kişinin fiziksel ve ruhsal durumunda çarpıcı düzelmeler oluşmaktadır.