Estetik

Ortognatik Cerrahi – Isırım Bozuklukları

//Ortognatik Cerrahi – Isırım Bozuklukları

Ortognatik cerrahi ;

yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesi ameliyatlarını tarif eden genel bir terimdir. Ortognatik cerrahi, çenelerin birbirleri ile ilgili uyumsuzluklarını veya dişlerin çeneler ile olan uyumsuzluklarını düzeltmek için yapılan uygulamalardır şeklinde de tarif edilebilir.  Ortognatik cerrahi ile aynı zamanda estetik ve fonksiyonel düzeltmeler yapılabilir. 

Yüz iskelet yapısında olabilecek ve ortognatik cerrahi ile çözümlenebilecek sorunlar şunlardır:

  • Alt çenenin  önde, geride, sağ yan veya sol yanda olması,
  • Alt çenenin bir tarafının veya tümünün az gelişmesi,
  • Üst çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olması,
  • Üst çenede gelişim azlığı,
  • Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine değmemesi ( Açık ısırım deformitesi)
  • Çene ucunun ileride ya da geride olması,küçük veya büyük olması,
  • Elmacık kemiklerinin olması gerekenden büyük, küçük, önde veya geride olması,
  • Kaza ve tümör nedeniyle çenelerin şekil ve yapısının bozulması.

İnsan yüz harmonisinde ve iskelet yapısında her kişide farklılık gösteren gelişim ve oranlar bulunmaktadır. Dolayısıyla çene iskeleti gelişiminde de her kişide farklı oranlar görülmektedir. Alt çene ve üst çene arasındaki ilişkinin normal olmadığı durumlarda ısırım bozukluğu-maloklüzyon ortaya çıkar. Alt çene ve üst çene olması gereken ideal pozisyondan önde, arkada, aşağıda, yukarıda ya da yanlarda olabilir. Dişlerde ve iskelet yapısındaki bu sorunlar değişik ölçüde yüz estetiğine de yansımalar gösterir. Yani, burada sorun hem fonksiyonel ve hem de estetiktir. Göz ardı edilmemesi gereken bir durum da mevcut sorunun yarattığı psikolojik etkilenmedir. İskeletsel ve dişsel sorunların ortognatik cerrahiyle düzeltilmesi fonksiyonel, estetik ve psikolojik sorunların çözümlenmesini sağlar. Bu da hastaların ifadesi ile “yeniden doğma” olarak da anlatılabilir.

Kişide mevcut olan ısırım bozuklukları plastik cerrah ve ortodontistin yer aldığı ekip çalısması ile rafine olarak düzeltilebilir. Tek başına plastik cerrah veya ortodondist ideal sonucun elde edilmesi için yeterli değildir. Bilgisayar ortamında yapılan bu dijital değerlendirmeye hastanın da aktif olarak katılması oldukça önemlidir. Bu hastaların cerrahi öncesinde görmesi gereken ortodontik tedaviyi (tel tedavisi) belirlemek için ortodontist ile birlikte hastanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Ortodontik tedavi operasyon öncesi 5-6 ay, sonrasında 5-6 ay olmak üzere toplam 1 yıl kadar devam eder.

By | 2016-08-06T11:47:53+03:00 Temmuz 1st, 2009|Çene Cerrahisi|7 Comments

About the Author:

7 Comments

  1. sezgin çetinkaya 03 Kasım 2011 at 00:27

    Eşim trafik kazası sonucu çenenin her iki tarafında kırıklar meydana geldi ve çeneden yapılan ameliyat sonrası alt çene saga dogru egik kaldı bu durum tekrar ameliyatla düzeltilebilrmi ? çene eski haline getirilebilinirmi ? ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  2. murat sarrafoğlu 18 Aralık 2012 at 00:35

    geçmişte geçirdiğim kaza sonrası alt çene sağa doğru kaydı kliniğinize nasıl ulaşabilirim

  3. serap eda kırbaş 10 Ocak 2013 at 20:45

    geçmişte geçirdiğim kaza nedeniyle cenemde kırıma var ve ameliyat olması gerektiğini söylediler size nasıl ulaşa bilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

  4. Emre 01 Mart 2013 at 17:58

    Benim alt çenem geride ve biraz küçük kalmış. Ne tür operasyonlar geçirmeliyim ?

  5. soner 07 Nisan 2013 at 19:53

    benim daha önce geçirdğim trafik kazasin da sağ çenem sol çeneme göre çok şişkin ayrica sol çenemde kemik te şişkin lik var ne tür oparasyonlar geçirebilirim bna bilgi verirseniz sevinirim.

  6. dilara 01 Ocak 2014 at 18:14

    Alt ve üst çenem ikiside önde ve reşit değilim.Amliyatla düzeltilebilirmi?

  7. ayten 01 Ocak 2014 at 18:45

    Merhaba benim iki çenemde de sorun var ikiside önde nasıl bir tedavi görmeliyim

Leave A Comment

Arama Yap
Yol Tarifi