Vajina Daraltma

Ana sayfa » Blog » Vajina Estetiği Cat » Vajina Daraltma

Genital estetik sorunlar arasında özellikle fonksiyonel açıdan büyük önemi olan diğer bir sorunda vajen genişliğidir. Vajina doğuştan yapısal olarak geniş olabileceği gibi normal doğum, bebeğin iri olması ve fazla sayıda ilişki gibi nedenlerden dolayı vajina genişleyebilir. Özellikle normal doğum sonrasında düzgün onarılmayan yırtıklar(veya epizyo) ve doğum sonrasında dikişlerde herhangi bir nedenle oluşan açılmalar, yaşın ilerlemesi ile birlikte fizyolojik olarak oluşan elastikiyet kaybı vajinada genişlemeye neden olur.

Vajinanın geniş olmasından dolayı cinsellikle ilgili sorunlar ön plandadır. Cinsellik esnasında partnerlerin her birinde cinsel haz duygusunda azalma veya tatminsizlik her açıdan majör sorunlara yol açabilir. Cinsel ilişki esnasında vajen içinden hoşnutsuzluk yaratan sesler gelmesi ise ayrı bir sorun olarak can sıkıcı olmaktadır. Vajendeki genişleme aynı zamanda cinsel ilişki esnasında vajinada normal sulanmayı azaltır ve problemlerin daha da belirgin bir hal almasına neden olur. Tüm bu sorunlardan kurtulmanın yolu ise vajina daraltma ameliyatından geçmektedir. Bu ameliyat sayesinde kişilerin yaşam kalitesini artırmakla beraber evliliklerin devamında da büyük rol oynayabileceğimizi düşünüyorum.

Bu ameliyatlar sadece doğum yapmış bayanlara değil, cinsel hazzı artırma amacıyla doğum yapmamış olanlara da uygulanabilir. Sonuç itibariyle vajen daraltma ameliyatlarının kişinin üreme yeteneği üzerinde olumsuz etkisi yoktur ve bu ameliyatı olan bayanlar sonrasında da doğum yapabilirler.

Vajina da genişleme olan durumlarda vajen daraltma ameliyatıyla genişlemiş olan kanalı daraltılırken beraberinde gevşemiş olan kas yapılarında da sıkılaştırma işlemi uygulanır. Ameliyat genel anestezi ile veya lokal anesteziyle birlikte derin sedasyon uygulanarak yapılabilir. Her iki durumda da hasta aynı gün hastaneden taburcu edilebilir. Ameliyat ortalama 45 dakika sürer ve ameliyatdan 3-4 saat sonra alınacak bir tampon uygulanır. Ameliyat sonrası dönemde belirgin ağrı sorunu olmaz. 3-4 haftalık cinsel perhiz döneminden sonra hastalarımız yeni ve başarılı bir cinsel hayata adımlarını atarlar.