Ben Çıkarılması(Nevüs)

Ana sayfa » Blog » Ben Çıkarılması(Nevüs) » Ben Çıkarılması(Nevüs)

Vücuttaki benlerin cerrahi olarak çıkartılması

Estetik açıdan ben insana huzursuzluk veren bir şey olabilir hele ki vücudun görünen bir yerinde ise. Yüzden çıkan benlerden çoğu kimse rahatsızdır. İnsan vicudun da belirli sayıda ben mevcuttur. bu rakam 20 ila 80 arası olabilir. Benlerin cerrahi alınmasında birçok kulaktan dolma ve aslı olmayan söylentilerde vardır.

Örnek vermem gerekirse ben üzerine bıçak deymesinden sonra kansere döneceği inanışı lazer ile yapılan müdahalenin işlem sonrasında iz bırakmaması gibi. Her cerrahi işlemde olduğu gibi ben çıkartma ameliyatında da bir kesi deri üzerine açılır. Bu kesi dikildiğinde ne kadar iz bırakacağı hakkında bir öngörü olması tıbben yoktur tahmini söylemlerin verilmesi de kendi açımdan doğru değildir.

Ben Çıkartma estetik ameliyatı 

insanın estetik aşıdan sosyal yaşantısında rahatsızlık verdiği zaman yapılan bir işlem olarak görülür. Benler de kendi içlerinde iyi huylu ve kötü huylu olarak ayrılır.

Toplumda ki ön yargılar yerine bir estetik cerrahın söyledikleri dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Cerrahi olarak alınan ben bilimsel olarak kansere neden olma gibi bir şey söz konusu değildir.

Nevüs nasıl alınır?

Nevüs (ben) alımı, genellikle dermatoloji uzmanları tarafından yapılan basit bir işlemdir. İşlem genellikle şu adımları içerir:

  • Lokal Anestezi: İşlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bu, işlem sırasında ağrı ve rahatsızlığı önlemek için yapılır.
  • Nevüsün Çıkarılması: Doktor, nevüsü cildinizden keserek çıkarır. Bu, nevüsün boyutuna ve derinliğine bağlı olarak farklı teknikler kullanılarak yapılabilir. En yaygın yöntemlerden biri cerrahi eksizyondur.
  • Dikiş: Eğer gerekliyse, cilt kesikleri dikişlerle kapatılır. Bu, özellikle nevüs büyük veya derinse gereklidir.
  • İyileşme ve Bakım: İşlem sonrası, dikişlerin veya iyileşen alanın nasıl bakılacağına dair talimatlar verilir. Ayrıca, alınan nevüs genellikle patolojik inceleme için gönderilir.
  • Son Kontroller ve Takip: Doktor, iyileşme sürecini izlemek ve herhangi bir komplikasyon olup olmadığını kontrol etmek için son kontroller yapar.

Nevüs alımı, genellikle cilt kanseri riskini değerlendirmek veya estetik nedenlerle yapılır. Herhangi bir cilt lezyonu veya ben konusunda endişeleriniz varsa, bir dermatoloji uzmanına danışmanız önemlidir.

Ben çıkartma ameliyatı sonrası iz kalır mı

Ben çıkartma ameliyatı sonrasında bir kesi olacağı için mutlaka iz kalır. Bu cerrahinin temel kuralıdır. Günümüzde teknolojik olarak kesi atılan yerin izsiz olması hakkında bir gelişme maalesef henüz yoktur. Fakat buna rağmen ben ameliyatlarında insan kedini bir k.rengi ben mi yoksa ortalama 1,5 cm civarında minik bir kesi izimi derseniz bir şekilde eski halinden daha iyi olacağı için, insan buna katlanabilir.

Sonrasında bakım

Ben çıkartma ameliyatları (Nevüs) sonrasında hasta kesinin atıldığı yeri bir gün süreyle koruması gerekir. Bu koruma fiziksel korumadır. Ayrıca o bölgeye 2 gün süreyle de su değmemesi ayrıca gereklidir. Vücuttaki özel yerler dışında ben ameliyatı sonrası pansuman bir gün sonra yapılır. Bazı bölgelerde bu süre 1 haftaya kadar uzar. Ayıca ben ameliyatı sonrası çıkarılan ben eğer kanser riski taşıdığından şüpheleniliyor ise patolojik incelemeye gönderilir.

Ameliyatın riskleri

Ben ameliyatları genelde toplumda çeşitli aslı olmayan gerçek dışı bilgilerle doludur. ben alınmasının kansere yol açacağı lazerle ben alınırsa iz kalmayacağı gibi. Ben ameliyatları ; hastanın alınacak beninin iyi incelenmesi sonrasında gerekli önlemler alınarak ve analiz edilerek doktor bu işleme başlar ise herhangi bir risk taşımaz.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir şey de , bu ameliyatı yapacak olan doktorun seçimidir. Doktor ben konusunda bilgi sahibi ve daha önceden tecrübeli olması gerekir. Konusunda tecrübeli bir doktor, ameliyatı daha rahat ve çıkabilecek herhangi bir olumsuz durumda daha soğuk kanlı olacaktır.

Alternatif tedavi yöntemleri

Ben Tedavi yöntemleri olarak ilk başta cerrahi yöntemi en başa koymak lazım. Bir diğer yöntem ise lazer tekniğidir. Her iki yöntemde de ben alınan bölgede 2 cm civarında bir ameliyat izi kalır. Bu kaçınılmazdır. Kalan izin büyüklüğü veya küçüklüğü ameliyatı yapan doktorun tecrübesiyle orantılıdır. Ben teknik olarak cerrahi tekniği yani keserek almayı tercih ediyorum. Bu yöntemin bir avantajı alınan benin kanser riski taşıyıp taşımadığını patolojiye göndermek istememdir. Lazer tedavi metodunda böyle bir şey söz konusu değil. Bu yüzde hastanın sağlığı açısından cerrahi yöntemi tercih ediyorum.

Ben tedavi merkezlerinde aranan şartlar

Ben tedavisi için merkez estetik ve plastik cerrahi uzmanlarıdır. Ben tedavisi internetten veya fotoğraf gönderilerek çözülemez. Ben tedavisi için bizi tercih eden hastalarımızı ücretsiz muayene ediyoruz. Merkezimize gelerek sorununuzu bildirirseniz eğer konu hakkında size yardımcı olunacaktır.