Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği

Ana sayfa » Blog » Göz Kapağı Estetiği » Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)

Gözler, kelimeler olmadan iletişim kurmanın en etkili yoludur. Gözler yorgun, yaşlı ve hatta kızgın görünüyorsa, karşınızda ki kişilere yanlış izlenim veriyor olabilirsiniz.

5dk İçinde Fiyat Al…

Doğal yaşlanma sürecinde göz çevresinde ki hassas cilt ve kaslar önemli ölçüde etkilenebilir. Taze ve daha genç bir görünümü elde etmek için göz kapağı estetiği etkili bir yol olabilir.

Öncesi Sonrası

Hangi durumda göz kapağı estetiği yapılmalı

Aşağıda ki durumların biri veya bir kaçından ötürü ameliyat olmalısınız. Bunlar kısaca ;

 • Göz çevresi kırışıklıkları
 • Alt göz kapağında sarkma
 • Üst göz kapağında sarkma
 • Göz kapaklarında aşırı yağ birikmesi
 • Göz altı torbalanması
 • Gözlerinin yorgun, yaşlı ve hatta kızgın görünenler
 • Fazla derinin görmeyi etkilemesi

Genel alarak göz estetiği ile yapılanlar

Göz çevresi ile ilgili temel olarak 2 ana grupta ameliyat planlanır. Gözün alt veya üst kısmına ihtiyaca göre her iki bölge için de aynı anda operasyon yapılabilir. Muayene sonrasında istekler ve ihtiyaçlar doğrultusunda belirleme yapılır.

 • Üst göz kapağı ameliyatı
 • Alt göz kapağı ameliyatı

Üst göz kapağı estetiği

Bizim kliniğimiz İstanbul nişantaşda yani Türkiye de. Muayene ve yapılacak işlemler klinikte belirlendikten sonra, ameliyat için hastanemizde tekrar randevu oluşturularak ameliyat gerçekleşir.

Genellikle üst göz kapağı derisinin elipsini çıkarmayı içerir. Yara çok hızlı bir şekilde iyileşir ve göz kapağı kırışıklığı göz kapağı kıvrımına gizlenir. Az miktarda yağ ve yağ dokusu da ameliyat içinde ihtiyaç halinde çıkartılır. Fazla yağ çıkarmak da hastayı yaşlı gösterebilir. Bu yüzden yağ çıkartma belirli bir oranda bırakılmalı ve abartıya kaçılmaması gerekiyor.

Alt göz kapağı estetiği

Alt göz kapağı ameliyatı kesi ile veya sadece yağ çıkartılarak hasta ihtiyacına göre yapılıyor. Göz torbalarında ki yağlar bazen çıkartmadan yaydırma dediğimiz işlem ile de halledilebilir. Görmek muayene etmek tekniklerimizi belirliyor.

Nadiren de olsa alt göz kapağı ameliyatlarında minik bir kesi ile fazla deride alınabilir. Bazı durumda da üst göz kapağının gençliğini dengelemek adına extra göz altı dolguları bile kullanılabilir.

Anestezi

Göz kapağı ameliyatları istenirse teknik olarak lokal anestezi ile yapılabilir. Fakat performansın zirve yapması için genel anestezi kullanıyorum. Hastanın bu tarz ameliyatlarda kıpırdamadan durması önemli.

Tam teşekküllü bir hastane de ameliyat yapılır. Bir gece hastane de ihtiyaten kalmak gerekebilir. Yanınızda bir refakatçi bulunması öneririm. Ameliyat sonrası gün araç kullanmamanızı tavsiye ederim. Verdiğim bazı ilaçlar ve antibiyotikler sizin ameliyat sonrası sürecinizi kolaylaştırmak için. Bunları harfiyen kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ameliyat sonrası

Vücudun diğer alanlarına göre göz bölgesi daha hızlı iyileşme eğiliminde. Bu nedenle ameliyat sonrası süreci iyileşme kolay olur. Normal aktivitelere ve sosyal yaşama dönmek için 2-3 gün beklemenizi tavsiye ederim.

Başın dik tutulması, buz kompresleri şişlikleri ve morlukları en aza indirmek için mutlaka yapılmalı. Tozlu alanlarda çalışmıyorsanız birkaç gün içine işe dönmenizde bir engel olmayacaktır. Ameliyatlı bölgeye mikrop kaptırmayın.

Göz kapağı ameliyatı riskleri

Azda olsa bazı riskler var. Anestezi risklerini ayrı bir yere koyuyorum. Ameliyatın kendine özel riskleri ise;

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Aşırı yara izleri
 • Nadir de olsa görme bozuklukları
 • İnsizyon bölgesinde kaşıntı
 • Hafif yanma hissi
 • Pembemsi yara izleri
 • Göz kapaklarını tamamen kapatmakta zorluk

Lazer göz kapağı estetiği

Lazerle açılan kesilerin daha hızlı iyileştiği gözlemlenir. Lazer kan damarlarını hızlı kapattığında kanama şişme ve morarma doğal olarak azalır. Genel anestezi ile yapılır. Klasik yönteme göre ameliyat daha kısa sürer. Lazer teknolojisi Türkiye de kullanılan bilinen bir teknik olup bu konu hakkında da tecrübesi ameliyat deneyimi olması şarttır.

Kombine göz kapağı estetiği

Bir ameliyatın başka ameliyat ile kombine edilmesi tamamen ihtiyaca göre belirlenir. Hem üst hem de alt göz kapağına müdahale edilmesi muayene esnasında belirlenir. Her iki ameliyatın tek ameliyatta yapılmasına kombine göz kapağı ameliyatı denir.

Bazı durumlarda sadece göz değil, kaş kaldırma ve alın germe gibi cerrahi prosedürler ile de kombine edilebilir. Çok sıklıkla yüz germe ameliyatları içinde de mutlaka yapılır. Pratikte ihtiyaç olmasa bile badem göz ameliyatı ile kombine edildiğinde muhteşem göz yapısı elde edilebilir.

Ameliyat izi ve kesi atılan yerler

Üst göz kapağı ameliyatında doğal göz kapağı kıvrımı içine kesi atılır. Ameliyat izi böylelikle yüzde yüz saklanmış olur. İyileşme süresinin tamamlanması sonrasında izin kalın değil ince bir hal alır. Alt göz kapaklarında ise kesi atılmaz. Alt göz kapağından yağ çıkartılır veya dağıtılır bu yüzden tamamen izsiz bir yöntem.

Gevşek alt göz kapağı derisi varsa, kirpiklerin hemen altında bir kesi yapılır. Bu kesi ayrıca çok iyi iyileşir ve nihayetinde tespit edilmesi zordur.

Bize ameliyat olan hastalarımızı kendi ağızlarından dinlemek için hasta yorumları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.