Vajina Daraltma Ameliyatı

vajina estetiği

Ana sayfa » Blog » Vajina Estetiği Cat » Vajina Daraltma

Genital estetik sorunlar arasında özellikle fonksiyonel açıdan büyük önemi olan diğer bir sorunda vajen genişliğidir. Vajina doğuştan yapısal olarak geniş olabileceği gibi normal doğum, bebeğin iri olması ve fazla sayıda ilişki gibi nedenlerden dolayı vajina genişleyebilir. Özellikle normal doğum sonrasında düzgün onarılmayan yırtıklar(veya epizyo) ve doğum sonrasında dikişlerde herhangi bir nedenle oluşan açılmalar, yaşın ilerlemesi ile birlikte fizyolojik olarak oluşan elastikiyet kaybı vajinada genişlemeye neden olur.

Ameliyat için uygun adaymısın

Vajinanın geniş olmasından dolayı cinsellikle ilgili sorunlar ön plandadır. Cinsellik esnasında partnerlerin her birinde cinsel haz duygusunda azalma veya tatminsizlik her açıdan majör sorunlara yol açabilir. Cinsel ilişki esnasında vajen içinden hoşnutsuzluk yaratan sesler gelmesi ise ayrı bir sorun olarak can sıkıcı olmaktadır. Vajendeki genişleme aynı zamanda cinsel ilişki esnasında vajinada normal sulanmayı azaltır ve problemlerin daha da belirgin bir hal almasına neden olur. Tüm bu sorunlardan kurtulmanın yolu ise vajina daraltma ameliyatından geçmektedir. Bu ameliyat sayesinde kişilerin yaşam kalitesini artırmakla beraber evliliklerin devamında da büyük rol oynayabileceğimizi düşünüyorum.

Cinsel hazzı arttırmak

Bu ameliyatlar sadece doğum yapmış bayanlara değil, cinsel hazzı artırma amacıyla doğum yapmamış olanlara da uygulanabilir. Sonuç itibariyle vajen daraltma ameliyatlarının kişinin üreme yeteneği üzerinde olumsuz etkisi yoktur ve bu ameliyatı olan bayanlar sonrasında da doğum yapabilirler.

Öncesi Sonrası

Genişlemiş vajina

Vajina da genişleme olan durumlarda vajen daraltma ameliyatıyla genişlemiş olan kanalı daraltılırken beraberinde gevşemiş olan kas yapılarında da sıkılaştırma işlemi uygulanır. Ameliyat genel anestezi ile veya lokal anesteziyle birlikte derin sedasyon uygulanarak yapılabilir. Her iki durumda da hasta aynı gün hastaneden taburcu edilebilir. Ameliyat ortalama 45 dakika sürer ve ameliyatdan 3-4 saat sonra alınacak bir tampon uygulanır. Ameliyat sonrası dönemde belirgin ağrı sorunu olmaz. 3-4 haftalık cinsel perhiz döneminden sonra hastalarımız yeni ve başarılı bir cinsel hayata adımlarını atarlar.

Vajina neden genişler

Vajina birçok sebepten dolayı bollaşabilir. Bunlar ;

  • Normal Doğum
  • Aşırı Cinsel İlişki
  • Doğum Sonrası Özensiz Atılan Dikişler
  • Psikolojik Sıkıntılar
  • Genetik (Ailevi) Nedenler

Vajina yırtılması

Vajina cinsel ilişkiden veya kendiliğinden bir yırtılmaya mağruz kalmaz. Vajinanın yırtıldığı tek durum normal doğum anıdır. Burda da her doğumda bu gerçekleşmez. Bebeğin çok büyük olması doğumun zor geçmesi vajina da yırtılmalara neden olabilir.

Kötü yapılmış vajina daraltma ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatında mutlaka konusunda uzman bir cerraha başvurmak gerekir. Vajina daraltma ameliyatını plastik cerrahların yapabildiği gibi kadın doğum uzmanları da bu işi rahatlıkla yapabilir. Burda dikkat edilmesi gereken husus doktor seçimidir.  Bu ameliyat eğer başarılı bir şekilde geçmez ise yakın zamanda vajina da genişleme söz konusu olabilir. Bunların dışında vajina daraltma dozunu da doktorun iyi ayarlaması gerekir. Aşırı daraltılmış bir vajina kadına ağrı verebilir, erkeği de istenildiği gibi tatmin etmeyebilir.
İdeal vajina genişliği 2 parmağın vajina ya rahatlıkla girebildiği genişlik olarak tarif edebiliriz. Bundan geniş vajinalar veya dar vajina daraltma işlemleri tam ve kusursuz bir sonuç vermiş sayılmaz.

Ameliyatın etkisi ne kadar sürer

Vajina Daraltma Ameliyatı sonrasında doğanın kanunu gereği vajina mutlaka tekrar genişler. Bunun nedeni yaşlanma dır. İnsan oğlu yaşlanmaya bir çözüm bulamadıkça yapılan tüm germe işlemleri belirli bir süre etkili kalacaktır. Vajina daraltma işlemi ne kadar etkisini devam ettirir derseniz eğer, burda da ner bir zaman maalefes mümkün değildir. Çünkü ameliyatın hangi yaşta olduğunuz ameliyat sonrası cinsel ilişki ve yıpranma durumu ve ameliyattan sonra normal doğum gerçekleştirme ihtimali bu sürenin net bir şekilde verilebilmesini engeller.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası doğum

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında doğum yapmayı düşünen bir kadın doğum gerçekleşmesinin ardından vajina tekrar genişler. Doğum sonrası atılan dikişler ne kadar da iyi olsun bu süreç kaçınılmazdır. Ben hastalarıma doğum yapmamış veya yapmayı düşünen hastalarım için, bu ameliyatı doğum sonrasında yapmalarını tavsiye ediyorum.
Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler
Vajina daraltma ameliyatı sonrasında hastanın yapması gerekenler şöylerdir ;
  • Ameliyat sonrası 1 hafta dinlenme
  • Ameliyat sonrası 3 gün süreyle duş alınmaması
  • Ameliyat sonrası 1 ay süreyle cinsel ilişkiye girilmemesi
  • Ameliyat sonrası dönem adet dönemi ise, bölgenin hijyeninin sağlanması sık ped değişimi

yukarıda belirtilenler hastanın yapması gerekenlerdir. Doktor açısından ise yapılması gereken pek bir şey yoktur. Kendinden eriyen dikişler ile ameliyat sonrası dikiş alma gibi bir durum yoktur. Sadece Her ameliyat sonrası hastalarımızdan istediğimiz gibi, belirtilen süre sonunda kontrole gelinmesidir.

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları

Vajina daraltma ameliyatları göğüs estetiği gibi ameliyatlar da olduğu gibi bir malzeme kullanımı olmadığından ameliyat fiyatı oldukça uygundur. Burada fiyata etkili olan faktör doktorun işçiliğine belirlediği tutar ile seçtiğiniz hastanenin kalitesi ve imkanları ile belirlenir.
Burada ben prensip olarak yaptığım ameliyatları mutlaka bir kalite standartında tutuyorum. Ayrıca hastanenin imkanları da bu şekilde. Hastane şartları benim ve hastanın güvenliği için çok önemlidir. olası bir durumda acil müdahale etme şansı olan hastanelerde yapılan ameliyatlar daha güvenli olmaktadır.