Vücut Estetiği Ameliyatları

Ana sayfa » Blog » Estetik Cerrahi » Vücut Estetiği Ameliyatları

Vücut şekillendirme ameliyatları isminden de anlaşıldığı gibi vücut yapısında bozukluklar olan hastalar için yapılan kombine ameliyatların tümüne vücut şekillendirme ameliyatları denir.

Genelde bu ameliyatlar kiloyla sorunu olan fazla yağlarından kurtulamamış hastaların başvurduğu bir seri ameliyat dizisidir. Hasta nın gıdığında sarkmalar gögüsünde sarkmalar karın bölğesinde sarkmalar yağlanmalar fazla deri bacakların da ve kollarında da aşırı yağlanmalar ve sarkmalar oluşabilir.

Öncesi Sonrası

Tüm vücut şekillendirme ameliyatı nedir?

Tüm vücut şekillendirme ameliyatı, vücudun birçok farklı bölgesindeki fazla yağ ve deriyi çıkarmayı, böylece daha sıkı ve düzgün bir vücut konturu elde etmeyi amaçlayan bir dizi estetik cerrahi işlemidir. Bu tür ameliyatlar genellikle aşırı kilo kaybından sonra sarkan deriyi gidermek veya vücut hatlarını daha belirgin hale getirmek için yapılır.

Tüm vücut şekillendirme ameliyatı, genellikle aşağıdaki prosedürleri içerebilir:

  • Abdominoplasti (Karın Germe): Karın bölgesindeki fazla deri ve yağın çıkarılması, karın kaslarının sıkılaştırılması.
  • Liposuction: Vücudun çeşitli bölgelerinden fazla yağın emilerek alınması.
  • Brakioplasti (Kol Germe): Kolların alt kısmındaki sarkan derinin çıkarılması.
  • Uyluk Germe: Uyluk bölgesindeki fazla derinin çıkarılması ve sıkılaştırılması.
  • Göğüs Dikleştirme veya Küçültme: Göğüslerin boyutunu ve formunu düzeltmek için yapılan işlemler.
  • Diğer Vücut Şekillendirme İşlemleri: Vücudun diğer bölgelerindeki deri ve yağ fazlalıklarını düzeltmek için yapılan işlemler.

Bu tür ameliyatlar, genellikle birden fazla oturumda yapılır ve her bir işlem, hasta için özel olarak planlanır. Tüm vücut şekillendirme ameliyatları, geniş kapsamlı olduğu ve önemli iyileşme süreleri gerektirdiği için, hastanın genel sağlık durumunun iyi olması ve ameliyat öncesi detaylı bir değerlendirme yapılması önemlidir. Bu işlemler, deneyimli plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Vücut estetiği ameliyatları içinde olan ameliyatlar

Vücut estetiği içinde meme estetiği , karın germe, liposuction, kol ve bacak germe, yüz germe ameliyatları olabilir. Bunların hepsi de olabilir bir kaçı da olabilir. Bu tamamen hastanın istekleri doğrultusunda şekillenir. Tabi ki hastanın istekleri haricinde vücudun direnci ve ne kadar arka arkaya ameliyat geçirebilecek yapısının da faktörü büyüktür.

Vücut şekillendirme ameliyatları

Vücut şekillendirme ameliyatları

Vücut estetiği ameliyatlarının aynı anda uygulanmasının dezavantajları dışında avantajları da söz konusudur. Tamamen şimdi aklıma gelen bir örneği söyliyim , mesela bir karın germe ameliyatı uyguladık ve karnı bir şekilde açtık yani kesi açtık. madem bu kesi acık ise ve hasta aynı anda meme estetiği ameliyatı da olmak istiyor ise karından açtığımız kesi ile kişiye silikon takılması mümkündür. Bu durumda meme estetiği için ayrı bir iz oluşmasını engellemiş oluruz.

Bunun gibi ameliyatın kombine yapılması ile ilgili birçok avantajlar mümkündür. Ameliyatların bir seferde olunması insan psikolojisine de etkisi vardır. Sonuçta birkaç defa anestezi ve bıçak altına yatma durumunu teke indirgeyerek hastanın aynı sendromları defalarca yaşamasını engellemiş oluyoruz.

Vücut şekillendirme ameliyatları kesinlikle ve kesinlikle güzel görünmek için yapılır. Bu işlemi yaparken insan sağlığına faydalı durumlar da oluşur. ör karın germe ameliyatın da atılan fazla yağların vücuttan atılması gibi. Bu durumda insan sağlığını pozitif yönde etkileyecek durumlarda oluşması iyi bir şeydir.

Yalnız mutlaka söylemem gereken bir şey var. Hasta ameliyatı olduktan sonra yapması gereken bazı sorumlulukları da vardır. Bunları harfiyen yerine getirmesi hem kendi sağlığı hem iyileşme süreci için mutlak gereklidir. Bu yüzden ameliyat sonrası güzel bir görünüm ağrısız sızısız bir iyileşme dönemi için hasta doktorun dediklerini harfiyen uygulaması gerekmektedir.

Vücut şekillendirme ameliyatları kimlere uygulanır ?

Vücut estetiği ameliyatları kimler için uygundur

Vücut estetiği ameliyatları kimler için uygundur

Vücut şekillendirme ameliyatları vücudunda aşır yağlanma olan veya birkaç defa normal doğum sonrası vücudunda sarkmalar oluşan hastalar için uygulanabilir. mağlum dur ki bu ameliyatlar aslında ağırlıklı olarak kadınlara uygulanıyor. Ama ben erkek hastalarıma da yapıyorum ör karın germe ameliyatı ve çokta güzel sonuçlar çıkıyor. Bu yüzden bu ameliyatları kadınlara mal etmek pek içime sinen bir hareket olmuyor :) Ama ortada da bazı gerçekler var ki kadınlar bu ameliyatları daha çok oluyor. Ben konudan gene uzaklaştım hemen geri dönüyorum. :) Doğum sonrası göğüslerde ve karın bölgesinde sarkmalar olan bir kadın, vücut şekillendirme ameliyatlarını olabilir. kadın da ki sarkmalar da aslında da çok çok normaldir.

Normal doğumu ortadan kaldıramıyaacğımıza göre ve doğum sonrası bunların yaşandığı sabit yani mutlak sa yapmamız gereken tek bir şey kalıyor. Vicudumuzu o eski doğum öncesi görünümüne tekrar kazandırmak. Diyebilirsiniz ki spor yapsam olmaz mı ?  heral de bu soruya hayır demek çok ayıp olur. Spor vücudunu tabi ki şekillendirir atletik tutar v.b ama sporla atılamayan fazla deriler dokular ve yağlar vardır. Bunların yok edilmesi konusunda uzmana bir estetik cerrahla ancak mümkün olabilir.

Aslında çok ta korkulacak bir şey değildir bu vücut şekillendirme ameliyatları. Ameliyat süresi uzun olabilir ama sonuçları harika olabilir. Bir müddet sabır karşılığında memeler de eskisi gibi dolgunluk karın da doğum öncesinde olduğu gibi kırışık ve sarkıklık olmayan duruma dönülebilir.

Vücut şekillendirme ameliyatları riskli ameliyatlar mıdır ?

Vücut şekillendirme ameliyatları risklimidir

Vücut şekillendirme ameliyatları riskli midir

Vücut şekillendirme ameliyatları içinde aslında karın germe yüz germe liposuction gibi tekil de yapılabilen ameliyatlardır. Her estetik cerrahi işleminde olduğu gibi bu ameliyatlarda da risk faktörü vardır. Fakat bu risk önceden yapılan textler le en aza indirilir. Ayrıca ameliyat öncesi kişinin anatomik yapısı iyice incelenmesi gerekir. Kişi eğer bu ameliyatlara karşı bir alerjisi veya sıkıntı oluşturabilecek herhangi bir durum içerisinde de ise, kişiye bu ameliyat yapılamaz.

Aslında riski de önceden yok etmiş oluyoruz bu tür ameliyat öncesi müdahaleler ile. Cerrahi operasyonlar insanı güzelleştirmek mutlu etmek için var. Bu nedenle kişiyi riske atıcak bir durum söz konusu ise, hemen bu ameliyatlarda vazgeçilebilir veya risk minumuma indirilebilir.

Vücut şekillendirme ameliyatları kişinin psikolojisini nasıl etkiler ?

Vücut estetiği ameliyatları kişinin simetrik bir yüz veya vücut yapısına ulaşması için vardır. Buda kişinin psikolojik mutluluğunu etkiler kişi kendini daha iyi hisseder. kişi kendine daha çok güvenir ve sosyal çevrede daha dinamik ve öz güveni yüksek bir insan yapar.

Her kez aslında her insan kendinle barışık olmalıdır. Bu barışıklığı etkileyen kilo sarkmalar kötü görünüm vücut estetiği ameliyatları ile giderilebilir. Her şeyin insan için olduğunu lütfen unutmayın. Sağlıklı mutlu bir insan sosyal çevresine de bu pozitifliği yansıtacaktır.

vücut şekillendirme ameliyatları sadece doğum sonrası oluşan çatlakları sarkmaları v.s durumları gidermek için değil zamanla oluşmuş spor yapılarak artık gitmesi mümkün olmayan durumlar da da yapılabilmektedir. kişi eğer hızlı kilo alıp verdiyse gögüslerin de veya karın bölgesinde aşırı sarkmalar meydana gelmişse bu onun kadarı ve asla düzeltilemez bir durum olarak söylenemez. Her insan güzel ve simetrik bir vücuda sahip olmak ister. Zamanla kaybedilmiş bu durumlar da vücut estetiği ile çözülür.

Vücut estetiği ameliyatlarında yaş sınırı var mıdır ?

Vücut-estetiği-ameliyatları-yaş-sınırı

Vücut-estetiği-ameliyatları-yaş-sınırı

Ergenliğini tamamlamış genetik nedenlerle veya erken evlenip vücudunda erken sarkmalar veya sorunlar yaşayan her kez için uygun ameliyatlardır. Vücut şekillendirmek sadece belirli bir yaşı geçmiş hastalar için yapılmaz. Aksine yaşa bağlı değil vücuttaki değişimlerle alakalıdır. Kişi kendine ve vücuduna iyi bakmış ise 50 yaşına da gelse simetrik bir vücuda sahip olabilir.

Ama öyle hastalarım da var ki 20 – 25 yaşları arası yukarıda belirttiğim nedenlerden ötürü doğum v.s gibi vücudunda olumsuzluklar olan hastalar içinde bu ameliyatları yaptığım olmuştur.

Sonuç olarak vücut estetiği yaş ile paralel orantılı yapılan ameliyatlar kategorisi ne girmez. Diyeceksiniz ki yaşlanmanın bu ameliyatları olmada hiç mi etkisi yok ? tabi ki var. Kişi yaşlandıkça hücre yenilemesi biter ve vücudu eskir. Tabi ki bu ameliyatı talep eden hastalarımızın büyük bir çoğunluğu belirli bir yaşın üstünde ki hastalardır. Bu da çok normaldir.

Referanslar :

http://www.ctf.edu.tr

http://www.nmr.mgh.harvard.edu