Estetik Ameliyatlar Yaşlandırıyor Mu ?

Ana sayfa » Blog » Estetik Cerrahi » Estetik Ameliyatlar Yaşlandırıyor Mu ?

Estetik ameliyatlar yaşlandırıyor mu ?  bu sorunun cevabına ne diyeceğimi aslında bende tam olarak bilmiyorum. Bazıları için estetik ameliyatlar insanı gençlendirmesi için yapılırken küçük yaşta aşırı yapılan estetik müdahaleler de insanı yaşlandırabilir aslında.

Bu konuyu biraz açalım. Estetik ameliyatlar insanı gençleştirir mi ? Yukarıda da dediğim gibi bazı estetik ameliyatlar insanın yaşından rakam eksiltebilir. mesela ilk aklıma gelen yüz germe ve botoks yapılan bir hasta da yüzdeki kırışıklıkların azalması kişiyi daha genç gösterebilir. bununla beraber gıdı ameliyatları germe ameliyatları da keza botoks ve yüz germe ameliyatları gibi güzel neticeler verebilir.

Öncesi Sonrası

Aslında bu ameliyatlar hakkında şu ameliyat insanı gençleştirir demek tüm hastalar için konuşursak pek de doğru değil gibi. her hastanın kendine özğü metobolizması ne bilim farklı rahatsızklıkları alerjileri dokuları ciltleri var. bir hastaya uygulanan bir ameliyat çok iyi netice gösterirken aynı ameliyatı başka bir kişi üzerinde denediğimizde belki de aynı sonuçları alamıyoruz. Bu nedenle bu durumda değişken hasta ve kendine özgü durumları.

Bazı hastalar sigara içer bazısı içmez bazısının alkol tüketimi fazladır bazısının değil. Yoksa siz bunların vücudunuza etkisi olmadığını mı düşünüyordunuz. Maalesef yanılıyorsunuz. Sigara ve içki tüketimi yaşlanmada büyük etken.

Çok mu olumsuz konuşuyorum bilmiyorum ama hastalarımın büyük çoğunluğu yapılan ameliyatlar dan memnun ayrılmıştır. Birde defalarca hastalarımla paylaştığım bir sözümü sizinle de paylaşmak istiyorum. Yapılan estetikler aslında hastanın yaşını geri çekmez sadece sabitler. Bu ameliyatı oldum oh tamam artık rahatım yaşlanmıcam gibi bir şey olması mümkün değil.

Örnek vermek istiyorum. Bir liposuction ameliyatı yaptık diyelim. Sporla atılamayan yağları temizledik. E tabi ki hasta bu ameliyat sonucu olağan kilo da verdi. tartıya çıktığında mutlu. Fakat bazı hastalar doktorlardan çok fazla şeyler bekleyebiliyor. Liposuction ameliyatı yaptığımız bir hasta kiloyu verdikten fazla yağlar alındıktan sonra eğer yemesine içmesine sporuna v.s aslında tüm yaşantısına sağlıklı bir şekilde devam etmezse eğer, aynı yerde aynı yağ birikmesi tekrar yaşanacaktır. Bu durumda hasta ameliyatın fayda vermediğini düşünebilir. Ama aslında durum hiçte düşündüğü gibi değildir.

Bir kişi bu tarz kilo verme ameliyatlarına girdikten sonra kendine dikkat etmez ise o bölge de tekrar yağlanma ve deri fazlalığının oluşmasından nasıl şikayetçi olabilir. Ameliyat yukarıda da dediğim gibi zamanı durdurmak olarak görürsek hastanın düzenli yaşantısıyla veremediği yağ ve fazla deriyi cerrahi olarak aldıktan sonra onu tekrar almamak için mücadele etmesi gerekir. Burda hastanın sorumluluğu doktordan fazladır. Unutmayın sizi sizden daha iyi kimse tanıyamaz gözetemez.

Bu bahsettiğimiz olay obezite hastları içinde geçerlidir. Bir hastaya mide kelepçesi ve ya balonu takıldıktan sonra aynı yemek yeme alışkanlığımızı devam ettirmeye çalışırsak tedavinin bir sonuç vermemesi olağandır.

Konudan uzaklaştığı mı düşünüyorum :) bu yüzden topralamak gerekirse evet estetik ameliyatlar insanı gençleştirir. Ama kişinin kendi yaşantısına dikkat etmesi şartıyladır.

Gelelim asıl konumuza ;

Estetik Ameliyatlar insanı yaşlandırıyor mu ?

Estetik Ameliyatların insanı nasıl yaşlandırıyor

Estetik Ameliyatların insanı nasıl yaşlandırıyor

Bir insan estetik ameliyat neden olur.? bence ilk başta burdan başlamamız gerekiyor. Bir hasta görsel bütünlüğünde ki eksiklikleri karşılamak için estetik olabilir. Daha güzel görünmek için estetik ameliyat yaptırabilir. Bu durumda estetik ameliyatlar bir araçtır.

Başınız ağrıdığında ağrı kesiciyi alırsınız ve baş ağrınız geçer. Sizin istediğiniz sonuç başınızın ağrısının geçmesidir. Eğer siz sonuca değil veya ilaçın etkisinin gelmesin beklemeden fazla ilaç yutarsanız bu sizin için negatif sonuçlar doğurur. Önemli olan en doğru zamanda en doğru şeyi yapmaktır.

Estetik ameliyatlar da böyledir. Bir insan burnu kötü olabilir, kulakları kepçe olabilir. Göğüsleri sarkık veya çok büyük olabilir. Ve tek bir ameliyat olur, ve bu durumdan kurtulabilir. Ama siz bu işlemi bir trent olarak görüp devamlı ameliyat masasına yatmayı alışkanlık haline getirirseniz , bu size yarardan çok zarar getireceğinden emin olabilirsiniz.

Küçük yaşlarda olunan çok sayıda estetik ameliyat insanı olduğundan daha yaşlı göstermesi kadar daha doğal ne olabilir. Bir insan 3 defa yüz gerdirmiş 2 defa meme estetiği geçirmiş bilmem kaç defa burnun la oynatır sa, e doğal olarak derinin de kaldırabileceği hatta vücudun da kaldırabileceği bir anestezi yükü vardır.

Anestezi deyip geçmemenizi tavsiye ediyorum. Anestezinin bazı insanlarda zararlı etkilerini gördüm. mesela aşırı sinir strese meğil sağlamak gibi. Tabiki bu gibi durumlarla karşılaşan hastaların yüzünde çöküntü mutsuzluk halinin olması çok normaldir.

Estetik insanı yaşlandırır mı ? evet işte bu durumlarda yaşlandırır. Estetik ameliyatları çok deneyimli hekimler elinden bu işe ticari bir iş gibi değil de bu işi sevdiği için zevk aldığı için hastanın memnuniyetini öne planda tutan hastayı düşünene ve kollayan hekimlerde yaptırmanızı tavsiye ederim.

Estetik Ameliyatlar Hastayı Gençleştiri mi

Estetik Ameliyatlar Hastayı Gençleştir mi

Ameliyatı bir kere olun ve mutlak sonuca ulaşın. Göğüsleriniz mi çok büyük en güvendiğiniz cerrah elinde ameliyattan ne beklediğinizi iyi belirleyin ve sizi anlayabilecek bir cerraha anlatın. İstediğinize tek seferde ulaşın. Tekrar düzeltme revizyon v.s gibi ameliyatlara girmek ihtimalini minimize edin. Bu şekilde vücudunuzu çok fazla yormuş olmayacaksınız.

Estetik ameliyatların da bu şekilde sizi yaşlandırması na izin vermemiş olacaksınız. Estetik insanı yaşlandırır demiştim. Şimdi bunları anlantıktan sonra “estetik insanı yaşlandırmaz” dediğinizi duyar gibiyim. Doğru yapılan müdahaleler le estetiğin sizi yaşlandırması na izin vermezsiniz. Yukarı da da belirtiğim gibi doktor seçimi de çok önemli bir faktördür.

Aslında estetik ameliyatı abartmamak ta fayda olduğunu düşünüyorum. Estetik ameliyatların yarar sağladığı durumların zarar sağladığı durumlarda çok fazla olması lazım. Bu denge çok önemli. Bu tartıyı iyi ayarlamaları hakkında hastalarıma her zaman bilgi veriyorum.

Bunun dışında küçük dokunuşlarla çok büyük değişiklikler de elde edebileceğiniz ameliyatlar da vardır. mesela kulak estetiği, veya botoks. 15 dk kulak estetiği ameliyatı olarak yıllar boyu psikolojik etkisiyle boğuştuğunuz bir sorununuzdan yukarı da da dediğim gibi 15 dk da kurtulabilrisiniz. Bir diğeri de botoks. yılların verdiği izleri botoks ile durdurabilirsiniz. Bunlar estetik ameliyatların sağladığı faydalardan dır.

Estetik ameliyatların insanı yaşlandırdığı durumlar ;

  • Aynı ameliyatın çok sayıda yapılması
  • düzensiz yapılan bir estetik ameliyatın sonrasında yapılan düzeltme ve revizyon ameliyatları
  • Genç yaşta yapılan cerrahi müdahaleler
  • Ameliyat sonrası hastanın sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemesi

Bunlar şuan aklıma gelenler aslında buna benzer birçok estetik ameliyatın yaşlanmayı veya olduğundan daha büyük görünmesine neden olabilir.

Estetik kaç yaşında yapılmalı?

Estetik ameliyatların yapılacağı uygun yaş, hem ameliyat türüne hem de bireysel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, estetik cerrahi için belirli bir “ideal yaş” yoktur, ancak bazı önemli hususlar göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Fiziksel Olgunluk: Vücudun gelişiminin tamamlanmış olması önemlidir. Örneğin, gençlerde bazı estetik işlemler için vücut gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekebilir.
  • Psikolojik Olgunluk: Estetik ameliyatların ciddi bir karar olduğu ve kalıcı değişiklikler yaratabileceği göz önünde bulundurularak, kişinin bu kararı alacak psikolojik olgunluğa sahip olması önemlidir.
  • Sağlık Durumu: Genel sağlık durumu ve kronik hastalıkların olup olmadığı, estetik cerrahi için uygunluk açısından önemli bir faktördür.
  • Beklentiler: Gerçekçi beklentilere sahip olmak ve estetik ameliyatın sonuçlarını anlamak önemlidir.

Örneğin, burun estetiği (rinoplasti) genellikle ergenlik sonrasında, yüz gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından sonra yapılabilir. Meme büyütme gibi diğer işlemler için de benzer yaş sınırlamaları uygulanabilir. Ancak, her durum farklıdır ve kişisel faktörler, ameliyat türü ve hastanın beklentileri dikkate alınarak bir karar verilmelidir.

En doğru bilgi ve öneriler için, estetik cerrahi düşünüyorsanız bir plastik cerrah ile detaylı bir görüşme yapmak önemlidir. Bu görüşmede, yaşınız, sağlık durumunuz, beklentileriniz ve ameliyatın potansiyel riskleri ve avantajları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Estetik Ameliyatların insanı yaşlandırdığı durumlar

Estetik Ameliyatların insanı yaşlandırdığı durumlar

Estetik ameliyatlar insanın doğallığını naturelliği ni bozmaması gerekir. Yapılan ameliyat sonunda hasta daha yaşlı görünmemeli. Aslında bu durumu aşırı yapılmış makyajın insan üzerinde ki etkisi gibi düşünebiliriz.

Estetik ameliyatlar da bir tür insan için yapılan makyajlar dır. Burada zorunlu yapılan estetik müdahaleleri ayırıyorum. Çünkü onlar yaşamı sürdürmesi için zorunlu yapılan ameliyatlardır. Pardon konu gene dağıldı :) aşırı yapılan makyaj yüzde nasıl çirkin duruyor sa aşırı yapılmış estetik ameliyatlar da hastaya zarar verebilir.

Sonuç olarak hastalarıma her şeyin dengesinde kalmalarını tavsiye ediyorum. Bir ihtiyacı gidermemek nasıl insanı yaşlı gösterebiliyor ise, fazlaya kaçılmış estetik müdehaleler de insanı yaşlı gösterebilir. Bu durumların farkında olup dengeli bir çizgi çizimenizi tavsiye ederim. Estetik ruh sağlığımız için bir ihtiyaçtır. Bunu lütfen unutmayalım.

Referanslar :

http://www.ctf.edu.tr

http://www.nmr.mgh.harvard.edu

http://www.paradergi.com.tr/yaz88-302-31,336@300.html