Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Meme Büyümesi)

Jinekomasti

Ana sayfa » Blog » Jinekomasti Ameliyatı » Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti) Cümlelerime başlamadan önce kadın memesiyle erkek memesi arasında aslında yapısal bir farklılık olmadığını söylemek istiyorum. Arada ki tek fark kadınlarda bulunan kadınlık hormonunun fazlalığıdır. Erkeklerde bu durum estetik dışında psikolojik sorunlara da neden olabilir. Bu yüzden bu sorunun kesinlikle çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Jinekomasti ameliyatı fiyatları

Ameliyat fiyatlarını direk olarak buradan paylaşmamızı devlet rekabet kurulu yasaklamıştır. Ama sitemizin alt kısmında bulunan WhatsApp butonuna tıklayarak çağrı merkezimize direk bağlanabilirsiniz. Asistanlarımız size maliyetler hakkında bilgi vereceklerdir. Verilen fiyatlar her şey dahil fiyatlar olacaktır. Gizli maliyet veya extra ücret talep edilmez.

Öncesi Sonrası

Meme büyüdükçe ücret artar

Jinekomasti dediğimiz olayın 3 derecesi var. 1. derece jinekomastiler bazen sadece liposuction yapılarak halledilebilir. Ama 2.3 derece jinekomastilerde genelde glandüler doku dediğimiz süt bezi alınması gerekiyor. Bu da işlem süresini de maliyetini de arttıracaktır.

Bir diğer fiyatı arttıran faktör ise aşırı büyük memelerde fazla derinin alınmasıdır. Bu da apayrı bir işlemdir ve ameliyat süresini ikiye katlar. Bu jinekomasti de gelinecek son nokta. Bundan daha büyük bir derece yoktur.

İlginizi Çekebilir : Liposuction ameliyatı fiyatları

Dünya’ da jinekomasti ameliyatı fiyatları

Jinekomasti ameliyatı Türkiye’ de olduğu gibi ucuz bir ameliyat değil. Mesela, Amerika Birleşik Devletleri (U.S.A) $5,500. İngiltere jinekomasti ameliyatı fiyatı £8,000 civarındadır. Almanya ve Avrupa bölgesinde jinekomasti fiyatları ise 5.500 € – 8.000 € arasında değişkenlik gösterir.  Türkiye bu şartlarda daha ucuz ve yapılan işlem olarak da kalitesiz asla değildir. Ortalama 45dk biten kısa ve sonuçları başarı oranı yüksek bir ameliyattır.

Operasyon Karnesi

Ameliyat süresi 45dk
Operasyon yeri Hastane
Anestezi türü Genel, uyutarak
Ağrı kısmen, orta az
Korse 3 hafta
İşe dönüş 3 gün
İlk banyo 3 gün
Tam iyileşme 1 ay
Egzersiz, kardiyo 1 ay
Ameliyat izi Belli belirsiz
Tekrar gerektirir mi Hayır
Türkiye de kalma süresi 3 gün
Hastanede kalma süresi 1 gece veya aynı gün
Başarı oranı %99

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Eğer yalancı jinekomasti değilseniz ve jinekomasti teşhisi konulmuş ise ameliyat maalesef tek çaredir. Bir çok hastamız spor ve diyet dener ama fayda göreni rastlamadık. Hastane ortamında tam uyutarak işlem yapılır. Ameliyat 45dk sürer. Bölgedeki fazla yağlar omuz çizgisine kadar alınır. Biz buna 3d Jinekomasti tekniği diyoruz.

Ardından meme altından minik bir kesi açılır. Bu açılan alandan süt bezi (Glandüler doku) çıkartılır. Şekillendirme tamamlandıktan sonra hastaya korse giydirilerek odasına alınır. Eğer şartlar uygun ise, aynı gün taburcu olma ihtimaliniz var. Değilse bir gece hastanede sizi misafir edeceğiz.

jinekomasti tedavisi

Jinekomasti ameliyatı esnasında alınan yağ ve süt bezleri

Jinekomasti ameliyatı sonrası süreç

Jinekomasti ameliyatı sonrasında ameliyat bölgesinde acı hissedebilirsiniz. Bu durum verilen ilaçlar ve yapılan sinir bloğu ile sıfıra yakın hale gelir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluklar 1 hafta süreyle gözlenebilir. Bu durum sizi korkutmasın. Aslında tam olarak ameliyat iyileşme süresi 1 ayı bulmaktadır. Ve gözlemlenen etki ise 3 ayı bulur. Ameliyat sonrası göğsünüzü fiziksel etkilerden aşırı zorlanmadan ve ağır çalışma şartlarından korumanız gereklidir.

Jinekomasti ameliyatı

Jinekomasti hasta muayenesi

Jinekomasti çeşitleri

Günümüzde bilinen bir kaç jinekomasti çeşidi var. Bunları kısa anlatıp sizi bilgilendirmek istedik. Bunlardan bir veya bir kaçı sizde var ise, bir plastik cerrahi doktoruna başvurmanızı tavsiye ederiz.

  • Ergenlik jinekomastisi
  • Fizyolojik Jinekomasti
  • Patolojik jinekomasti
  • Fizyolojik jinekomasti

Ergenlik jinekomastisi : Ergenlik döneminde hormonlar yerinde durmaz. Bu da aynı kızlarda olduğu gibi sizi bir meme değişiminin içine sokar. Ama merak etmeyin bu durum geçicidir. Genelde 10 – 15 yaşlarında gözlemlenir. Bir süre beklemekten başka yapacak çok da bir şey yoktur.

Fizyolojik Jinekomasti ( psödojinekomasti ) : Erkeklerin meme uçlarının altında yanında ve arkasında oluşan yağ birikmesine verilen isimdir. Sadece yağ ile kalmaz yağ dokusu oluşumu da sıklıkla gözlenir.

Patolojik jinekomasti : Kalıtsal jinekomasti dediğimiz hormon üretimindeki azalma buna neden olur. Ayrıca kalıtsal hastalıklar da bu alana girer. Eğer kadınlık hormonu üretmeye neden olan ilaçlar varsa yine bu erkek memesinde büyümeye neden olacaktır. Bir diğer örnek ise, kanser hastalıklarıdır. Burada da kullanılan bazı ilaçlar sizin memenizde büyümeye neden olabilir.

Fizyolojik jinekomasti : Bu alana, ilerleyen yaş jinekomastisi tam uyar. Yaşlandıkça memelerde bir miktar büyüme gözlenebilir. Ayrıca yine kullanılan bazı ilaçlar da süt bezinin şişmesine neden olacaktır.

Erkek Göğsü Neden Büyür

Erkeklerin göğüsleri birçok nedenden büyük olabilir.

Bunlar ; 

  • Genetik nedenler yani ailenin genlerinden böyle gelmesi
  • Aşırı kilo alıp verme
  • Kullanılan Kanser ilaçları
  • Kullanılan Hormonel ilaçlar

Bu nedenler en önde gelenlerdir. Bu nedenlerden dolayı göğsü büyümesi gerçekleşir. Bu yüzden bu nedenler genelde insanın elinde olan şeyler değildir. Sadece aşırı kilo alıp verme belki kontrol edilebilir ama genelde  oda engellenemez.

Spor ve diyet

Jinekomasti hastalarının ilk başvurdukları yer her zaman estetik cerrahi klinikleri olmaz. Genelde önce kilo vermeye çalışma, spor salonuna yazılma ile bu süreç başlar. Biz de ilk sorulan soru budur. Spor ve diyet ile jinekomasti geçer mi ? Üzülerek söylüyorum ki maalesef geçmiyor. Çünkü olay sadece yağlanma ve buna bağlı kilo verme yada yağı yok etmek değildir.

Jinekomasti erkeklerde de olan süt bezlerinin şişmesine neden olur. Meme bölgesinde ki büyüme sadece yağlanmaya bağlı değildir. Kilo vermek veya kas yapmak süt bezinin hacmini düşürmez. Bu tamamen genetik olarak hormonel bir durum ile büyür. Biz cerrahi olarak o süt bezini alıyor ve sorunu tamamen yok ediyoruz.

Başarısız jinekomasti ameliyatı

Operasyonun başarısız geçmesinin bir kaç nedeni olabilir. Ama en büyük neden süt bezinin alınmamasıdır. Çünkü bazen liposuction tek başına yeterli olmaz. Bu durumda süt bezinin tamamen alınıp vücuttan atılması gerekebilir. Başka yerde ameliyat olup bize düzeltme ameliyatı için gelen hastalarımızdan duyduğumuz ilk soru budur. Biz süt bezini alıp iyi bir şekillendirme liposuctionu ile operasyonu tamamlıyoruz.

Bir diğer etken hastanın yeteri kadar korse giymemesidir. Bu da önemlidir ve sorun hasta kaynaklıdır. Bir diğer başarısızlık nedeni ise, büyük çaplı memelerde fazla derinin de alınmamasıdır. Bu da sarkma meydana getirir. Görüntü estetik açıdan kötü olacaktır. Ameliyatın kötü geçmesinin bir diğer nedeni ise, memeden çok fazla yağ alınmasıdır. Bu de meme bölgesini tahta gibi yapar. İçe göçük olur. Hiç doku ve yağ kalmaması göçüğe ve estetik olarak kötü görünüme yol açar.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Karaciğer hastalıkları gibi sistemik hastalıklar
  • ilaç kullanımları(bazı mide ilaçları, anabolik steroidler gibi)

Bunlar gibi nedenlerin dışında aslında erkeklerde meme büyümesi tam olarak tespit edilmiş değildir.

Tabiki her cerrahi operasyonda olduğu gibi izin tamamen kaybolması mümkün olmayabilir. Fakat jinekomasti ameliyatlarında iz görülmecem fark edilmeyecek kadar azdır.

Eğer estetik cerrah bu konuda uzman ve bu ameliyata defalarca girmiş sizde ameliyat sonrasında doktorunuzun yönlendirmeleri birebir bir şekilde uydu iseniz, ameliyatın başarısız geçmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Meme küçültme ameliyatı olduktan sonra bu durumun tekrarladığına şahit olmadım. Genelde bu ameliyatlar tek seferlik ameliyatlar olup tekrarlama oranı çok düşüktür.

Erkeklerde meme büyümesi ergenlikte başlayan bir sorun olduğundan herhangi bir yaş aralığı yoktu. Bu sorunu yaşayan herkesin hem estetik hemde psikolojik açıdan bu ameliyatı olmasını tavsiye ediyorum.

jinekomasti ameliyatları bölgede bulunan aşırı yağ dokusu ile deri den kaynaklanan estetik bozuklukları gidermek amaçı ile yapılan bir ameliyattır. Hiçbir durumda jinekomasti ameliyatları kanseri tetiklemez veya buna neden olmaz. Zaten Günümüzde erkeklerin meme kanserine yakalanma oranı yüzde 1 civarlarında olup çok düşük ihtimal içerisindedir. Jinekomasti ameliyatı bu yüzdelik dilimi değiştirme neden olmaz.

Aslında yapı olarak kadın memesi ile erkek memesi arasında hiçbir fark yoktur. Erkek memesinin kadınlarda olduğu gibi şişip dolgun olmamasının nedeni kadınların hormon yapılarında ki farklılıktan kaynaklanır. Kadınların hormon yapısı erkeklerinkine göre farklı çalışır. Özellikle doğum yapmak üzere olan kadınlarda meme büyümesi doruğa ulaşır.

Erkeklerde meme büyümesi ile ilgili olarak bir belirti söz konusu değildir. Bir erkeğin memesinde doğuştan gelen bir hormonel bozukluk söz konusu ise zaten ergenlik döneminde bu durum gözlenir. Diğer durumlarda ise kişi kilo almaya başladığında veya karaciğeriyle alakalı bir sorun gözlendiğinde erkek memesinde büyüme bekleyebilir.

Erkeklerde meme büyümesi sorunu aslen genetik bir sorun olmakla beraber tıbbın gözlemlediği bazı tetikleyici olaylar da vardır. Erkeklerde meme büyümesinin önüne geçmenin tek yolu jinekomasti ameliyatlarıdır. Bu ameliyat dışında kullanılan ilaçların bitkisel çözümlerin herhangi bir hastamda fayda gösterdiğini görmedim. İşlem cerrahi olarak meme bölgesinde bulunan fazla derinin veya yağın liposuction yöntemi ile alınmasıdır.

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2009 – Güncellenme Tarihi : 21.09.2021

Click for English language: Gynecomastia surgery