Yüz Estetiği

yüz estetiği

Ana sayfa » Blog » Yüz Estetigi Katagori » Yüz Estetiği

Her insan yüzünün pürüzsüz ve estetik olarak güzel görünmesini ister. Fakat farklı etkenlerden dolayı yüzde istenmeyen değişiklikler olabilir. Özellikle kadınlarda meydana gelen sarkmalar için yüz germe ameliyatları kişinin güzelliğini tekrar kazanması için yapılan en önemli ameliyatlardan biridir.

Nasıl yapılır

İnsan yüzünde stres, yer çekimi, sigara ve güneşin olumsuz etkileri yaş ilerledikçe ortaya çıkmaya başlar. Yaşlanmanın ilk belirtileri 30’lu yaşlarda fark edilmeye başlar, 50 li yaşlarda ise yerleşik bir görünüm kazanır. Yaşın ilerlemesi, yüzdeki tüm dokuları etkiler. Yüz kemikleri zayıflar, incelir, hacimlerini yitirir.

Öncesi Sonrası

Kaslar zayıflar, gevşer ve yer çekiminin etkisine yenik düşerek sarkmaya başlar. Yağ dokusu zayıflar, azalır ve incelir. Altındaki yağ dokusunun zayıflaması ile deri bollaşır, buruşur, elastikiyetini yitirerek tüm yumuşak dokular ile birlikte sarkma yapar. Bu mekanizma ile yüzdeki statik çizgiler ortaya çıkar.

Diğer taraftan mimik kaslarının yıllarca çalışıp üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirginleştirmesi ile dinamik çizgiler de ortaya çıkar. Yüz, alın ve göz çevresi çizgilerinin belirginleştiği, kaş, yanak, çene altı ve boynun sarktığı, göz kapaklarının yağ torbacıklarının belirginleştiği bir hal alır ve sonuç olarak daha yaşlı, yorgun ve çökmüş bir görünüm kazanır.

Yüz germe işlemi, ilerleyen yaşın bu tür etkilerini hisseden her sağlıklı kişiye uygulanabilir. Yüz germe işlemi ile birlikte göz kapaklarının gerilmesi, estetik burun ameliyatı, çene büyütme, çene küçültme, çene altına liposuction, yağ ve doku injeksiyonu uygulamaları da yapılabilir

Yüz, anatomik olarak üç farklı bölgeye ayrılır ve gençleştirmeye yönelik olarak yapılacak cerrahi girişim için her bölge ayrı ayrı değerlendirilir. Üst yüz, şakak bölgesi, alın ve kaşları içerir, bu bölgeye uygulanan girişim üst yüz germe işlemidir. Orta yüz, yanak bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim orta yüz ya da yanak germe işlemidir. Alt yüz, çene altı ve boyun bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim alt yüz ya da boyun germe işlemidir. Her bir bölgeye tek tek ya da bir arada cerrahi girişim uygulanabilir.

Üst Yüz Germe Ameliyatı

Üst yüz germe ameliyatı, kaşları kaldırmaya, alın ve şakak bölgesini germeye yönelik olarak yapılır.

Klasik ameliyat tekniği ile saçlı bölgeden her iki kulak kepçesinin arasındaki mesafe kesilir, alın derisi sıyrılarak gerdirilir. Bu teknik oldukça kanamalı olur ve saçların içinde uzun bir ameliyat izi bırakır. Ancak, uyguladığımız modern endoskopik teknik ile saçların arasında 2 cm uzunluğunda 4 adet kesi ile ameliyat kanamasız bir şekilde yapılır ve saçların içinde belirgin yara izi kalmaz, sonucu doğal ve kalıcıdır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Yüz Germe Estetiği Sonrası, kişinin yaşlanmasını durdurmaz. Yaşlanma, her şeye rağmen devam eden bir süreçtir ve yapılan ameliyattan sonra da devam eder. Bu ameliyat, kişinin içinde bulunduğu yaştan daha genç görünmesini sağlayıcı niteliktedir. Yüzünüz normal görünümünü kazandığında yüzünüzde çarpıcı bir gençleşme fark edeceksiniz.

Ameliyat öncesi prosedür

Yüz germe ameliyatı öncesinde hastanın en önemli yapması gereken şey sigara kullanmamasıdır. Bu bizim için çok önemli ameliyatı direk etkileyen bir unsurdur. Bu sözü veremeyecek olan hastalarımızı ameliyat yapmadığımız olmuştur. Bir diğeri ise aspirin gibi kanı sulandıran ilaçların kullanılmamasıdır. Bu ilaçlar hakkında herhangi bir bilginiz yok ise eğer doktorunuza danışabilirsiniz. Bunlardan ziyada birde yüzün fiziksel etkilerden korunması ameliyatın sağlıklı geçmesi için gereken unsurlardandır.

Ameliyat sonrası prosedürler

Yüz germe ameliyatı sonrasında yüzde morluklar ve şişlikler gözlenir. Ameliyat sonrası acı hisside olması doğaldır. Fakat ameliyat sonrası verilen ilaçların tamamına uyulduğundan acı hissi sıfıra yakın bir seviyeye kadar iner. Ameliyat sonrasında oluşan morluklar 1 hafta sonra tama yakın geçer. Hasta ameliyattan 3 gün sonra duş alabilir. Ameliyat izlerinin geçmesi ortalama 3-4 hafta sürer.

Bunlara dikkat edin

Yüz germe ameliyatı sonrasında hasta yüzünü fiziksek etkilerde koruması gerekir. Verilen ağrı kesici ilaçların düzenli kullanılması gereklidir. Ayrıca bunlardan en önemlisi ameliyat sonrasında 1 ay süreyle kesinlikle sigara içilmemesi gereklidir. Bu çok önemli bir kuraldır. Sigara vücuttaki kılcal damarları tıkadığından ameliyat sonrası yüzdeki kılcal damar kan dolaşımını etkiler ve iyileşme sürecini büyük ölçüde zayıflatır.

Ameliyat ne kadar riskli

Yüz germe ameliyatları herhangi bir risk taşımayan sadece bu işi yapacak olan doktorun tecrübesi olmasını gerektiren klasik ameliyatlardır. Yüz germe ameliyatları uzun yıllardır sıklıkla tercih edilir. Ameliyat sonrasında belli belirsiz izler dışında herhangi bir zararı yoktur.

Ameliyat ne kadar iz bırakır

Yüz germe ameliyatı sonrası Kulak arkanızda özellikle kadın hastalarda saçların kapatmasıyla alakalı pek fark edilmeyen bir zi kalır. Bu izi minumuma indirmek doktorun el becerisiyle alakalı bir durumdur. Ayrıca kulak arkası dışında gene kulak arkasından fakat saçlı deriden giriş yapılan durumlarda ise iz saçın içinde kalacağı için hiç iz kalmaz diyebilir.

Yüz germe ne kadar kalıcı

Yüz germe ameliyatı sonrası ölene kadar kalıcı bir başarı söz konusu değildir. Tabi ki hastanın yüzünde ki deriler gene sarkmaya başlayacaktır. Bunun nedeni engellenemeyen yer çekimi ve yaşlılıktır. Bu süreçler devam edeceği için kişi mutlaka yaşlanır derisi tekrar kırışıklaşır.

Gelelim yüz germe ameliyatlarının ne kadar etki gösterdiğine; bu ameliyat gene hastanın ameliyatı olduğu zaman ki yaşına metobolizmasına yaşadığı sosyal şartlara göre değişkenlik gösterir. Fakat bunlara rağmen ameliyat minumun 5 yıl boyunca koruma sağlar. Ameliyat 10 yıl da kalıcı kaldığı durumlar mevcuttur buda hastanın yapısına göre değişir.

Ameliyat his ve ifade kaybına neden olur mu

Yüz germe ameliyatı sinir uçlarına bir müdahale olmadığından herhangi bir belirgin ifade kaybı yaşanmaz. İsmi gibi sadece gerdirme işlemi ve fazlalık derini alınması işlemidir. Yüz mimiklerinde belirgin kayıplar yaşanmaz.