Karın Germe (Abdominoplasti)

Ana sayfa » Blog » Karın Germe » Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe çok büyük yoğunlukla kadınların tercih ettiği bir estetik operasyondur. Ameliyat estetik ihtiyacı gidermek amacıyla yapılan bir operasyondur. Özellikle Hamilelik sonrası oluşan 2. veya 3. gebelik, ikiz gebelik gibi hamileliklerden sonra göbek bölgesinde oluşan yağların cerrahi olarak alınmasıdır.

Hamilelik sonrası oluşan göbek bölgesindeki yağları spor yaparak düzenli beslenerek veya diyet yaparak bir noktaya kadar düzelir. Karın germe ameliyatı ( Abdominoplasti )bu inatçı yağları cerrahi olarak alınması diyebiliriz

Öncesi Sonrası

Ameliyat öncesi

karın germe ameliyatı olmadan önce yapılması gereken bir grup rutin testler vardır. Bu testler bizim tarafımızda yönlendirilerek yapılır. Bu testlerin amacı ameliyat esnasında oluşabilecek olumsuz durumları önlemek için yapılır. Ameliyat öncesinde herhangi bir spor veya diyet programları önerilmez. Zaten karın bölgesinde ki yağ birikintilerini vermek için kişiler genelde diyet ve spor programlarına girmiş, bir sonuç elde edemedikleri için ameliyat yöntemine dönmüş oluyorlar.

Ameliyat öncesinde yüksek tansiyon ve kısaca abdominoplasti ameliyatını etkileyecek rahatsızlık var ise bu ameliyat yapılmaz veya önlemleri alındıktan sonra ameliyata alınır. Ameliyatın yapılamaması için bir nedende kişinin psikolojik olarak bu ameliyata hazır olmadığıdır. Kişi Bu ameliyata hazır değil ise bu ameliyat kesinlikle yapılmaz.

Ameliyat sonrası süreç

karın germe ameliyatı yukarıda da belirtildiği gibi büyük bir ameliyattır. Ameliyat sonrası acı olabilir. Fakat doktorunuzun direktiflerine uyarak verdiği ilaçları ve  fiziksel uygulamaları birebir yaparsanız eğer ameliyat sonrası daha rahat geçer. kiş ameliyat sonrasında bölgede moruklar şişlikler olabilir. Bu durum 1 hafta süre ile devam eder. Bir hafta süreyle cinsel pehriz uygulanarak spor aktiviteleri içinde verdiğimiz süre 1 aydır. Bu 1 aylık süre içinde karın bölgesinin fazla kasılmaması gereklidir. Yatakta yatış pozisyonu olarak ” L ” şeklinde yatarak karın bölgesinin de gerilmesi engellenmesi gerekir.

Karın germe ameliyatı tamamen iyileşme ve en son şeklini ortalama 3 ay sonra alır. Bu şekil kişinin sonra görünümü olup artık yeni bir karın bölgesine sahip olur.

Karın Germe ( Abdominoplasti )Ameliyatı Teknikleri

Karın germe ameliyatı iki şekilde yapılır. Sadece alt karın bölgesinde çatlak ve hafif sarkma olanlarda mini karın germe ameliyatı yapılır. Karın bölgesinde ciddi ölçüde çatlak ve belirgin sarkma olan kişilere total karın germe ameliyatı yapılır.

Total karın germe ameliyatı

tam teşekküllü  bir hastanede genel anestezi altında yapılır ve ortalama olarak 1.5-2 saat süren bir girişimdir. Hastalara ameliyat öncesi sakinleştirici ilaçlar(mutluluk iğnesi) yapılır. Ameliyat izi iç çamaşırı ya da mayo içinde kalacak şekilde yatay düzlemde planlanır. Ameliyat sonrasında  o bölgede toplanabilecek fazla sıvıyı boşaltmak için geçici dren yerleştirilir. Hastanın genel durumuna göre 1-2 gün hastane bakımı gereklidir. Dikiş alma işlemi gerekmemektedir.

Mini karın germe ameliyatı

yine hastane koşullarında genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 45 dk-1 saat süren bir girişimdir. Ameliyat sonrasında  dren kullanımı genellikle gerekmez ve hatta aynı gün taburcu edilebilir.
Hasta, ameliyatın ertesi günü refakatçi yardımıyla ayağa kalkıp yürümeye başlayabilir. Sonraki günlerde yardımsız, ancak ağır hareketlerle yürüyebilir. İlk hafta içinde hastanın karın bölgesine yük binecek hareketlerden uzak durması tavsiye edilir. Kişinin kendini iyi hissetmesi halinde, 7-10 günlük ev istirahatini takiben ofis işlerine başlanabilir. İlk 2 hafta korse veya bandaj kullanımı gerekmektedir. Spor ve egzersiz faaliyetlerine 1 ay sonra kademeli olarak başlanabilir. Mini karın germe ameliyatı daha küçük bir alana uygulandığı için ameliyat sonrası iyileşme periyodu daha kısa ve daha rahat geçirilmektedir.

Ameliyat izi iç çamaşırı ya da mayo içinde kalacak şekilde yatay düzlemde planlanır. Bu izler görünüm olarak ilk 3-6 ay kişiyi rahatsız etse de bir yıl içerisinde solarak azalır. İstenmeyen gerginliğe bağlı kötü izler lokal anestezi altında revizyon yapılarak düzeltilebilir.

Karın germe ameliyatına ek olarak uygun vakalarda liposuction- yağ alma veya  bel inceltme ameliyatı da kombine olarak uygulanabilir.

Karın Germe ( Abdominoplasti )Estetiği için Uygun Adaylar

Karın germe ameliyatı için en uygun adaylar, gebelik ve doğum sonrasında karın derisi ve karın kasları normale dönemeyecek şekilde deforme olmuş bayanlardır. Ancak,  görüntü olarak iyi şekle sahip olup, diyet veya egzersizle giderilemeyen karında yağ fazlalılığı ve deri gevşekliği şikayeti olan kadın ve erkeklere de bu ameliyat önerilmektedir. Sadece orta yaş grubunda değil daha yaşlı kişilerde de bu ameliyat iyi sonuçlar vermektedir.

Karın germe ameliyatını sadece kozmetik bir operasyon olarak görmek doğru değildir. Karın bölgesindeki cilt-cilt altı dokusunun fazlalığı aynı zamanda omurga üzerine de asimetrik olarak fazla yük binmesine neden olacağı için uzun süreçte bel fıtığına dahi neden olabilir. Karın germe ameliyatı ile vücudu bu gereksiz yükten kurtarmak kişinin yaşam kalitesini fark edilebilir ölçüde artıracaktır.

Karın Germe İşlemi Ve Diyet Süreci

Diyet süreci devam eden ve belirgin bir şekilde zayıflamayı planlayan kişilerin karın germe ameliyatını zayıflama süreci sonrasına ertelemeleri sonucun başarısı açısından oldukça önemlidir. Geçirilmiş karın germe ameliyatı yeni bir hamilelik için engel oluşturmamaktadır. Ancak, ameliyatın üzerinden bir yıl geçmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, ameliyattan kısa bir süre sonra gebelik planlayan bayanların bu ameliyatı gebelik sonrasına bırakmaları önerilir.

Karın germe ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin fazla sigara içmesinin riskli olduğu bilinmelidir. Operasyon en az 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar sigara içilmesinin bırakılması önerilir.

Ameliyatsız karın germe

karın bölgesinde ki yağların ve fazla derinin spor ve diyet ile malesef bir noktaya kadar önüne geçirilebilir. Kişi karın bölgesinde ki yağlar için mutlaka karın germe ameliyatı olması gereklidir. Spor bir yere kadar vücudu gerer fakat , karın bölgesinde bulunan inatçı yağlar spor veya diyet yöntemleri ile atılmaz. Karın germe ameliyatları da asıl olarak bu inatçı yağların cerrahi olarak alınması işlemidir.

Karın neden yağlanır

Karın bölgesinde aşırı yağlanmanın nedenleri Kadının doğum yapmış olması , hastanın aşırı kilo alıp vermiş olması, genetik nedenler ve yaşlanma olarak sıralayabiliriz.

Karın artık günümüzde insanlar için çok önemli olduğundan, bu ameliyatlar için yaş sınırı oldukça düşmüş, ameliyatı etkileyecek  bir rahatsızlığa sahip olmayan bu ameliyatı gönül rahatlığıyla olabilir.

Doğum sonrası karın germe ameliyatı

Doğum kadınların en mutlu anlarından biridir. Fakat estetik olarak değil 🙂 kadınlar doğum yaptıktan sonra karın bölgelerinde ister istemez kilo ve bu kiloları verdiklerinde karın bölgelerinde bir sarkma çatlama meydana gelir ve bu kaçınılmazdır. Kadınlar erkeklerden daha çok güzelliklerine ve bakımına düşğün oldukları için , karınlar doğum sonrasında sıklıkla karın germe ameliyatına girerler.

Doğum sonrasında yapılacak olan karın germe ameliyatını sonuçları oldukça başarılıdır. Özellikle genç bayanlarda sonuç mükemmele yakındır.

Ameliyat için en uygun zaman

karın germe ameliyatı için en uygun zaman kadının doğum sonrasında aldığı kiloları yavaş yavaş vermeye başladığı dönemdir. Eğer karın germe ameliyat bu dönem içinde yapılacak olursa ameliyat sonrası sarkma riskini doğum bacağına en azından engellemiş olabiliriz. Zaten doğum yapmayı düşünene hastalarım için bu ameliyatı doğum sonrasında yapmalarını tavsiye ediyorum.

Karın germe ameliyatı fiyatları

karın germe ameliyatı fiyatları hakkında doğal olarak bilgi almak istiyorsunuz. Ama malesef devletin koyduğu kurallar gereği internet üzerinden fiyat vermek malesef mümkün değildir. Zaten böyle bir şey mümkün dahi olsaydı eğer karın germe ameliyatları hakkında net bir fiyat vermek mümkün değildir. Bunun nedeni karın gölgesinden alınacak olan yağ miktarının muayene sonucu belli olacağı içindir.

Hastanın durumuna göre ameliyat “mini karın” germe veya “total karın germe” olarak yapılır. Karın germe ameliyatları hakkında net bir bilgi etmek için Op Dr Ali Mezdeği ye muayene olmanız gerekmektedir.