Saç Ekimi

saç ekimi

Ana sayfa » Blog » Saç Ekimi Cat » Saç Ekimi

İstanbul da ve hatta Türkiye nin bir çok yerinde kafasında bandajla gezen yerli yabancı bir çok erkek görüyorsunuz. Bunun nedeni saç ekimi yaptırmaları. Artık bu konuda o kadar iyi ki Türkiye ciddi sağlık turizmi geliri elde etti. Peki, nasıl neden yapılır saç ekimi?

Saç bankası ve donör hakimiyeti

Saçı olmayan bir adama bakarsanız kafasının yan ve enseye yakın kısımlarında saç görürünüz. Bu alana biz saç bankası diyoruz. Çünkü saçsız kısma yapılan transferler bu bölgelerden yapılıyor. Buda o bölgede ki saç köklerinin büyük oranda dökülmüyor olması. Yaradanın sırrı ne diyelim!!!

Öncesi Sonrası

Neredeyse sonsuza kadar dökülmeyen bu saç köklerinin genişliği kalınlığı ve çokluğuna da donör hakimiyeti denir. Her insanda aynı kalitede olmasa da genelde ekim için yeterli miktarda donör buluruz.

Başarının sırrı ne?

Temelde saç ekiminde dikkat ettiğimiz ve aslında teknolojinin kullanılarak verimin arttığı iki nokta var. Geliştirilen mikro motor kullanımı saçların tek tek alınıp kel bölgeye aktarılıyor olması. İkinci olarak ise, toplanan saç köklerinin stereoskopik mikroskop kullanarak yönlerine ayrılması. Bu önemli.

Çünkü 6-7 ay sonra kimsenin fark edemeyeceği şekilde saçın doğal olması yönlerine göre ayrılıp o şekilde edilmesine bağlı. Sonuçta her biri farklı yöne bakan saçları kimse istemez.

Stereoskopik Mikroskop

Saç ekiminde en büyük yenilik denebilir. Doğal saç gruplarını, büyümeyi sağlayan ve ekilen köklerinden en iyi verim içi gerekli bir teknoloji. Bir çok kişi çıklak gözle veya küçük destekleyici mikroskoplar ile bu işlemi yapar. Bu, saçın transeksiyonunu ve tahribatını arttırır.

Saç ekimi limitleri

Erkek tipi kellik (androjenetik alopesi) yaşlanma ile artan ilerleyici bir sorun. Kozmetik cerrahi ve tıbbi tedaviler son yıllarda gelişmiş olmasına rağmen saç dökülmesini mutlak önleyen bir tedavi şekli henüz yok.

Saç ekiminde nakil sınırlı. Bunun nedeni kafa arkasında ve yanlarında sabit miktarda iyi genetik saç bulunmasıdır. Bu yüzden büyük kellik oranı hastalarda bazen donör saç kökü bulmakta sıkıntı çekilebilir ve istenilen nakil miktarına ulaşmak zor olabilir.

İyi yapılmış saç ekiminde ne hedeflenir

Yapılan işi iyi denmesi için bir çok kriter var. Biz sizin için ve bizce en önemli olanlarından birkaç tanesini yazdık. Bunlar;

  • Doğal ve ekim yapıldığının anlaşılmaması
  • Nakledilen greftlerin en yüksek çıkma oranlarını sağlamak
  • Yaşlanmaya bağlı saç dökülmelerinin ön görerek saç ekimi yapılması
  • Fue gold tekniği ile cildin en az tahriş edilmesi
  • Enfeksiyon olmadan yapılan saç ekimleri

Kötü saç ekimi düzeltilebilir mi?

Deneyimsiz veya lisanssız teknisyenler tarafından gerçekleşen saç ekimleri düzelebilir. Bunun için tekrar saç ekimi işlemi yapılır. Bazı hastalarda tamamen istenen sonuç yakalanır bazı hastalarda ise, eskisinden daha iyi bir noktaya gelir.

Yapılan hatalardan bazıları;

  • Greftler doğru şekilde nakil edilmemesi (Yön bozuklukları)
  • Alınan kısıtlı donör saç köklerinin eşit dağıtılamaması
  • Aşırı derecede saç nakli yapılması
  • Saç ön çizgisinin doğal planlanamaması

Korkmamı gerektiren bir durum var mı

Ölüm riski olan bir durum yok. Kafa derisine minik iğneler ile anestezi yapılacağın hiçbir şey hissetmeyeceksin. Sağlıklı ve salgın bir hastalığın yoksa korkacak bir şey yok. Dikkat etmen gereken işlem sonrasında verilen ilaçları kullanan. Verilen bazı talimatlara uyman.

Saç ekimi sonrasında bir kere saçı biz yıkayacağız. Sonra sana öğreteceğiz ve sen birkaç kez bunu evde tekrar edeceksin.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar

Ekim sonrasındaki bir ay içinde ekilen tüm saçlar dökülecek. Korkma! Bu beklediğimiz doğal bir netice. Sonrasında takip eden 4-5 ay içerisinde ise, saçlar yavaş yavaş çıkaya başlayacak. Sonra sen ister kestir istersen uzat uzatabildiğin kadar.

Saç ekimi için uygun bir profildemiyim

Eğer kellik seni sinir ediyor ise ve kurtulmak istiyorsan sana uygun. Yaşlı hissediyorsan ve saç ekimi seni daha genç göstereceğini düşünüyorsan yaptır. Burada bilinmesi gereke bu bir tedavi değil. Özgür irade ile yapılan estetik bir operasyon. Zorunlu ve tedavi amacı ile yapılmadığını bilmenizi isterim.

Saç ekimi fiyatları

Saç ekiminde fiyat aralığı eğer ciddi bir kellik durumu yok ise aşa yukarı sabit bir fiyatta. Bu fiyatı buradan yazamam. Devlet kanunları buna izin vermez. Ama WhatsApp hattımızdan yazarsanız asistanlarım güncel ücret bilgisi ve operasyon hakkında kafanıza takılan tüm detayları sizinle paylaşabilir.

Click for English language: Hair transplantation