Türkiye de Estetik Cerrahi

Ana sayfa » Blog » Estetik Cerrahi » Türkiye de Estetik Cerrahi

Türkiye’de estetik cerrahi 60 yılların sonunda aktif olarak gelişmeler kaydetmiştir. Türkiye de estetik cerrahinin yol almasının nedenlerinden biri ise türkiyede yapısal kimliğinin batıya uygunluğu ve türkiye de çok sayıda farklı etnik milletlerin birarada yaşaması diyebiliriz.

Estetik cerrahi türkiye 2 farklı amaç için insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi sadece fiziksel görünüşünde değişimler düzeltmeler isteyen hastalarımızın talepleri bir diğeri ise zorunlu estetik müdehalelerdir.

Öncesi Sonrası

Zorunlu estetik müdehaleler aslında plastik cerrahi ismi adı altında toplanabilir. Plastik cerrahi müdehaleleri ör; bir kaza sonucu vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan fiziksek kayıplar. Yüzün kolların veya farklı uzulların eski işlevini kazanmasını sağlamak için yapılan müdehaleler.

Bir diğeri ve insanların aslında estetik cerrahi ameliyatlarının çoğunluğunu oluşturan estetik kısmı. Bir insan burnundan memnun olmayabilir. Bir insan göğüslerinden veya kulaklarından memnun olmayabilir. Hatta fazla yağlarından kilolarından memnun olmayacağı gibi.

Estetik cerrahi türkiye de bu isteklerin hepsini karşılar. Yapılan kombine ameliyatlar sayesinden ameliyat sonrası hastanın bile kendini tanıyamayacağı durumlar bile oluşabilir.

türkiyede-estetik-cerrahi

Türkiye estetik cerrahi alanında epey bir yol katetmiştir. Cerrahlarımız kendilerini bu konuda çok geliştirmiş, hastanelerimizi hatta destek personellerimiz bile bu profesyonelleşme içinde yer almıştır.

Türkiye estetik cerrahi konusunda gelişmekte olmasıyla beraber herkesin bildiği gibi ayrıca bir turizim ülkesidir. Bu nedenler sağlık turizmi dediğimiz sistemde Türkiye de oldukça gelişmiştir.

Hastalarımız hem estetik ameliyatlar için  hem de Türkiye ye gelmişken Türkiye nin turistik yerlerinden de faydalanma istekleri ortaya çıkmıştır. Hastalarımız Türkiye ye geldiklerinde onları karşılayan bir ekip doktor görüşmesi ve ameliyat tarihini belirledikten sonra uygun otellerde ikametlerini sağlamaktayız. Bu arada gene rehberlerimiz eşliğinde İstanbul un turistik yerlerine ulaşımını sağlayıp hastalarımıza istanbul un güzelliklerini görmelerinde yardımcı oluyoruz.

Türkiye ye Hangi estetik ameliyatlar için geliniyor ?

Türkiye biraz öncede  bahsettiğim nedenlerden dolayı yurt dışından gelen hastaları oldukça fazladır. Bu ameliyatların en başında saç ekimi gelmektedir.

Türkiyede hangi estetik ameliyatlar için geliniyor

Saç ekimi yurt dışına nazaran daha kaliteli ve ucuza türkiye de yapılmaktadır. Saç ekimi konusunda Türkiye son 5 yılda büyük bir atağa geçmiştir. Kullanılan teknikler doktor kalitesi ve gelişime açık yapısıyla Türkiye saç ekiminde de birçok ülkeyi geride bırakarak baş sıralara oynamaktadır.

Türkiye ye saç ekimi ameliyatı için ingiltere almanya rusya gibi büyük ülkelerden gelen hastaları ağırlamakta ve onlara kaliteli hizmet sunmaktadır. Türkiye saç ekimi operasyonlarının yanında burun estetiği liposuction meme estetiği gibi önde gelen estetik ameliyatlarda da başı çekmektedir.

Türkiye de estetik cerrahi alanın gelişmesinde toplumsak gelişmede önemli ölçüde yer almaktadır. Ör vermek gerekirse erkeklerin estetik ameliyat olmalarında bazı sıkıntılar olabiliyordu. erkek adam estetik olur mu kelimesi gibi erkeklerin estetik olması aslında utanç verici bişey olduğuna dair bir önyargı vardı. Estetik cerrahi nin aslında kadınlar için olduğu ve estetik olan erkeklerin aslında kadınlara özendiği gibi toplumda öyle bir izlenim olabiliyordu.

Türkiye de artık estetik cerrahi erkekler içinde rahatlıkla uygulanabiliyor. Örneğin erkeklerin en sık olduğu ameliyatları şöyle sıralayabiliriz.

  • Jinekomasti ( erkeklerde aşırı meme büyümesi tedavisi )
  • Burun estetiği
  • Kulak estetiği
  • Liposuction
  • Kol germe
  • Yüz estetiği
  • Gıdı estetiği

ve daha başka onlarca estetik müdehaleyi artık erkekler daha rahat bir şekilde olabiliyorlar.

Türkiye de erkeklerinde bu işlemleri rahatlıkla olması estetik cerrahinin gelişiminde faydalar sağlamakta. Aslında erkeklerin estetik cerrahi alanından toplumsal baskıyla itilmesinin sebeplerine inersek, erkeklerin daha ataerkin olarak yetişmeleri, ve kadınların ağırlıklı yaptıkları ameliyatların nasıl olur da erkeklerinde yapması veya “bakım yapmak güzel olamak kadınların işi ” gibi tabirlerin toplumun zihnine yerleşmesiyle oluşan mutlak yarğılardır.

Türkiye de estetik cerrahi ücretlendirilmesi nasıl oluyor ?

Türkiye de estetik cerrahi fiyatları hakkında ortalama bir aralık vardır. Fakat estetik cerrahi fiyatları doktorun ve hastanenin politikalarıyla belirleniyor çoğu kez. Doktor emeğinin karşılığını aslında kendi belirliyor. Tabiki bu aralığı belirlerken piyasa şartlarını gözardı etmeden yapıyor. Piayasın çok üstünde olmak bir yanlış ise , piyasanın çok altında kalmak ta bir yanlıştır.

Türkiye de estetik cerrahi fiyatları

Türkiye de estetik cerrahi alanında da birçok gelişme mevcuttur. Bunların en başında kısa bir süre önce gündeme gelen uzul yani ör ayak nakli ve yüz naklidir.

Yüz değiştirme ameliyatları da artık türkiye de yapılmaktadır. Kişi yüzünü tamamen değiştirebilir ve bambaşka bir insan olabilir. Tabiki bu operasyon da kendine özgü riskler de taşır.

Tabiki burda konumuz türkiye de estetik cerrahi olduğununda kompikasyonlara risklere girmiyeceğim. Burda bahsetmemiz gereken yüz nakli ve kişinin yüzünün tamamen değişmesidir. Yüz nakli ameliyatları bu aralar gündemde ve artık yapılabildiğini az çok tahmin ediyorz. Bazı rivayetlere göre ise bu ameliyatların yüz değiştirme ameliyatlarının daha önceden aslında yapıldığu yönündedir. Ne kadar gerçeklik payı olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.

Ama şunu biliyorum ki türkiye de estetik cerrahi alanında dünya da küçümsenemeyecek kadar iyi olduğumuz. Ve ayrıca bizlerin yani türklerin isteyipte yapamayacakları birşey olduğuna da inanmıyorum.

Türk insanın bu tarz konular her zaman ilgisini çekmiştir. Türkiye de aslında estetik cerrahinin gelişmesinin bir nedeni de türk insanı içinde ki bitmez tükenmez merak. Bu merak duygusu kaybetmediğimiz sürece sadece estetik cerrahi alanında değil birçok alanda da başarılı olacağımıza inanıyorum.

Türkiye de estetik cerrahi Hastaneleri

Türkiye de sadece estetik cerrahi alanında hizmet veren birçok hastane vardır. Bunlar tepeden tırnağa tüm estetik ameliyatları yapacak donanıma sahip kuruluşlardır. Ama bilmiyorum ki her estetik ameliyat olmak isteyen bu merkezlere gitsin diyebiliyim. Türkiye de estetik ameliyatları esteitk cerrahlar yani doktorlar yapıyor. Kısacası kuruluş ne kadar gösterişli konforlu kaliteli olsun, masaya yattığınızda cerrah ile başbaşasınızdır. Sonuçta bence estetik ameliyat olmak isteyen kimse ilk başta ameliyatı yapacak olan doktoru araştırmalı ve onun referanslarını özğeçmişini mutlaka değerlendirmelidir. Bu benim estetik ameliyat olmak isteyen hastalara nacizane tavsiyemdir.

Türkiye de estetik merkezlerinin olması bence türkiye için çok faydalıdır. Bu estetik hastaneleri türkiye nin bu işte kurumsal kimliğini bence ortaya çıkarmaktadır. Bu merkezler ne kadar büyürse kalitesi ne kadar artarsa bu durumdan türkiye de kazanacaktır.

Estetik cerrahi ile plastik cerrahi aynı mı?

Estetik cerrahi ve plastik cerrahi terimleri sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılsalar da, aslında bu iki alan arasında bazı farklar bulunmaktadır.

  • Plastik Cerrahi: Plastik cerrahi, vücudun şeklini ve fonksiyonunu iyileştirmeyi amaçlayan geniş bir tıbbi disiplindir. Bu alana hem rekonstrüktif (yeniden yapılandırıcı) cerrahi hem de estetik (güzellik) cerrahi dahildir. Rekonstrüktif plastik cerrahi, doğuştan gelen anomalileri, travma sonrası yaralanmaları veya kanser gibi hastalıklardan kaynaklanan deformiteleri düzeltmeye odaklanır.
  • Estetik Cerrahi (Kozmetik Cerrahi): Estetik cerrahi ise, daha çok kişinin görünümünü iyileştirmeye yönelik işlemleri kapsar. Bu alan, genellikle sağlıksal bir zorunluluktan ziyade, kişinin estetik beklentilerini karşılamak amacıyla yapılan cerrahi işlemleri içerir.

Kısacası, estetik cerrahi plastik cerrahinin bir alt dalı olarak kabul edilebilir. Plastik cerrahlar genellikle her iki türde de eğitim alır ve hem rekonstrüktif hem de estetik işlemleri gerçekleştirebilirler. Ancak, bazı cerrahlar sadece estetik işlemlere odaklanmayı tercih edebilirler. Her iki alan da detaylı tıbbi eğitim, cerrahi beceri ve sanatsal bir anlayış gerektirir.

Türkiye de En Çok Uygulanan Estetik Cerrahi ameliyatları

türkiyede en sık yapılan estetik ameliyatlar

Türkiye de karma olarak yani kadın ve erkeği aynı değerlendirmenin içine alarak bir ortalama çıkartırsak eğer, türkiye de en çok burun estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Burun estetiği ameliyatları hem burunu şekillendirmek hemde nefes darlığı çeken hastaların da konuyla ilgili sıkıntılarını gidermek için yapılır. Bundan başka kepçe kulak estetigi meme ameliyatları şeklinde devam eden estetik ameliyatlar vardır.

Türkiye de estetik cerrahinin ödemelerinin devlet tarafından karşılanması

Türkiye de estetik ameliyatların bazılarını devlet karşılamaktadır. Devletin burda felsefesi hayatını devam ettirmesinde zorluk yaşayacağı ameliyatları yani zorunlu olması gereken ameliyatları devlet kendi bünyesinde ssk bağ-kur ve emekli sandığı gibi kurumları aracılığı ile karşılar. Gerçi artık hepsi toplanarak sgk yı oluşturarak tek çatı altında toplandılar.

Devletin karşıladığı ameliyatlara örnek vermek gerekirse, devlet vücudunda derin yarıklar oluşan bir hastanın estetik cerrah tarafından cilt estetiği uygulamaları yapmasını uygun görür. Aynı şekilde kaza sonucu burnu kopan kırılan veya parmağı kopan bir insanın plastik cerrahi yardımı ile bu ameliyatları olmasına olanak tanır.

Dediğim gibi devlet bu ameliyatları karşılar ama bu ameliyatlar sgk ile anlaşması olan hastanelerde çalışan estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilebilir. Freelance çalışan bir estetik cerrahı ın böyle bir olanağı yoktur.

Yukarıda belirtiğimiz gibi türkiye de estetik cerrahi birçok nedenden dolayı gelişmiş ve gelişmektedir. Türkiye de estetik cerrahinin gelişmesinin türkiye için de bizler içinde önemli bir gurur kaynağı olduğunu unutmayalım.

Referanslar :

http://www.ctf.edu.tr

http://www.nmr.mgh.harvard.edu