Estetik Olan Hasta Ne Yapmalı ?

Ana sayfa » Blog » Estetik Cerrahi » Estetik Olan Hasta Ne Yapmalı ?

İnsanın ama hangi estetik ameliyat geçirdin diyesi geliyor. :))  Günümüzde estetik ameliyatlar o kadar çok ki her ameliyat sonrası yapılması gerekenler de ona göre değişken.Fakat bildiğim tek ve benim için net olan şey, ameliyat sonrası bir gün hastane de kesinlikle kalmaktır.

Bazı hastalarım gelir der doktor bey gidiyim şöyle durumum var veya gitmem lazım gibi bahaneler sürerek hastaneden aynı gün çıkmayı talep ederler. En başında söylemek istiyorum istediğim birşey değil bu. Çünkü anestezi almış operasyon geçirmiş bıçak altına yatmış bir hasta ne olursa olsun 1 gün dinlenmesi gereklidir kanaatimce.

Öncesi Sonrası

Anestezi verilmemiş lokal işlem yapılmış hastalarda aynı gün taburcu olma isteklerini geri çevirmiyorum. Bunlara örnek vermek gerekirse botoks iple kepçe kulak ameliyatı gibi lokal anesteziyle yapılan işlemlerde sorun yok tarafımca.

Estetik kaç günde iyileşir?

Estetik ameliyatların iyileşme süresi, yapılan ameliyatın türüne, kapsamına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. İyileşme süreci, hafif işlemlerden ciddi cerrahi müdahalelere kadar geniş bir yelpazeyi kapsayabilir. İşte bazı yaygın estetik ameliyatların ortalama iyileşme süreleri:

  • Liposuction: Hafif vakalarda 1-2 hafta içinde normal aktivitelere dönüş mümkündür, ancak tam iyileşme birkaç ay sürebilir.
  • Rinoplasti (Burun Estetiği): Burun bölgesinin şişliği ve morlukları 1-2 hafta içinde azalır, ancak nihai sonuçların görülmesi bir yıla kadar sürebilir.
  • Abdominoplasti (Karın Germe): İlk birkaç hafta içinde iyileşme başlar, ancak tam iyileşme ve nihai sonuçların görülmesi birkaç ay sürebilir.
  • Meme Ameliyatları (Dikleştirme, Büyütme, Küçültme): İlk iyileşme genellikle birkaç hafta sürer, ancak sonuçların tam olarak oturması birkaç ay alabilir.
  • Yüz Germe: İlk iyileşme 2-3 hafta içinde gerçekleşir, ancak tam sonuçları görmek birkaç ay sürebilir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, estetik ameliyatların da spesifik riskleri ve olası komplikasyonları vardır. Bu nedenle, ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkileyebilecek tüm faktörleri dikkate almak ve doktorunuzun talimatlarına sıkı sıkıya uymak önemlidir. Ayrıca, iyileşme sürecinin her hastada farklılık gösterebileceğini ve kişisel beklentilerin gerçekçi olması gerektiğini unutmamak önemlidir. Herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa, plastik cerrahınızla iletişime geçmek en iyisidir.

Estetik olan Hasta ne Yapmalı

Estetik olan hasta neler yapmalı

Genel olarak Estetik ameliyat olan hasta şunları yapmalı

Mutlak suretle kendini dinlendirmelidir. varsa ameliyat sonrası pansumanlarını kesinlikle geçiştirmemeli ameliyat olunan bölgeye dikkat etmelidir.  Bazı ameliyatlarda ameliyatlı bölgesine su temas etmesini engellemelidir. Bunlar tabiki estetik cerrahınız tarafından değerlendirilip sizlere bilgisi verilmesi gerekiyor.

Eğer ameliyat oldunuz ve doktorunuzu birdaha görmediniz ise eğer o işten şüphelenin doktor sadece ameliyatı yaptım tamam deyip hadi bilmem ne bey hadi bilmem ne hanım deyip hastayı gönderemez veya kontrollerini aksatamaz. Bu işi düzgün yapan estetik cerrahlar hastanın başında bilgilendirmesini ameliyatını büyük bir titizlikle yapıp ameliyat sonrası bakımını v.s bütün işlemlerini sorularını kaygılarını cevaplandırmak ile mükellef olduğunu düşünüyorum.

Ameliyat sonrasında ör:  burun ameliyatı oldunuz ; ameliyat sonrasında pansuman yaptırmanız kontrollere gitmeniz mutlaka gerekmektedir. Burnunuzu belirli bir süre korumalı gözetmelisiniz. Ameliyat sonrası burnunuz istediğiniz şekle hemen gelmeye bilir veya yüzünüzde de istenmeyen morluklar olabilir.  Buz tedavileriyle bu durumlar aşılabilir.

Meme Ameliyatları sonrası da da hastanın yapması ve doktorun yapması gereken şeyler vardır. Hasta bu ameliyatlar dan sonra hafif ağrılar hissedebilir. Fakat estetik cerrahınızın size verdiği ilaçları düzenli kullanarak bu ameliyat sonrası ağrılarınız hafifletebilirsiniz. Meme ameliyatların drenler takılır. Bu drenlerin ne zaman çıkacağına kontrol sonrası karar veriyorum. Meme ameliyatlarından sonra hasta 3 gün sonra dış alabilir. buna izin veriyorum. Yanlız hafif spor hareketlerine 1 hafta geçmeden yapmasını tavsiye etmiyorum. Meme ameliyatları büyük ameliyatlardır. Bu ameliyatlar sonrasından doktorun söylediklerine harfiyen uymak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Her ne kadar estetik cerrah kaliteli tecrübeli ve bir o kadar da bilgili olsa ameliyatınız mükemmel de geçse, dikkat etmeniz gereken şeyleri veya size doktor tarafından söylenen tavsiyelere harfiyen uymazsanız ameliyat mükemmel sonuç vermeyebilir.

Estetik cerrah her zaman yaptığı işin en iyi olmasını ister. Her yaptığı işte de bunu biraz daha aşmak ister. Her zaman “daha iyisini yapabilirim” diyebilmelidir. Ama ameliyat kadar ameliyat olan hastanın yapması gerekenler de bir o kadar önem taşır.

Estetik olan hasta hiçbir zaman “Hasta” olduğunu unutmamalıdır. Ve yapılan ameliyatlar sonrası mutlaka altını çizerek tekrarlamak istiyorum mutlaka dinlenmeli vücudunu dinlendirmesi gereklidir. Vücudun kendini toparlaması için bu şarttır.

Estetik olan hastanın Beklentileri

Estetik Ameliyat olan Hastaların beklentileri

Estetik Ameliyat olan Hastaların beklentileri

Estetik ameliyat geçirmiş olan bir hasta, ameliyat sonrası büyük beklentiler içindedir. Meme estetiği ameliyatı geçirmişse memelerinin daha küçük veya olduğu ameliyata göre büyük veya daha dik ve şekilli olmasını bekler. o benlenti içindedir. Burun ameliyatlarında da aynı burun ameliyatı olan hasta burnunun daha şekilli daha düzgün veya istediği şekilde olmasını ister. Ama bir şeyi bilmenizi istiyorum. Bu beklentilerinizin değeri x ise ; inanın bana doktorun beklentileri ve daha güzel yapma arzısı 2x dir.

Doktoru estetik olan hastanın en mutlu şekilde hastaneden ayrılmasını ister. Onun mutluluğu yani hastanın mutluluğu doktorun mutluluğu olduğunu lütfen unutmayın.

Estetik Olan Hastanın Kontrol süreleri

Estetik olan hasta büyük ameliyatlarda mutlaka kontrol olmalıdır. Kontrol çok önemlidir. Benim ameliyatım bitti ok dir artık birdaha doktora gitmeme gerek yok gibi düşünceleriniz var ise lütfen bu düşünceleri kafanızdan silin. Ameliyat olan hasta mutlaka kontrole gitmelidir.

Estetik Ameliyat olan Hastaların Kontrol süreleri

Estetik Ameliyat olan Hastaların Kontrol süreleri

Ameliyat olan hastanın kontrole gitmesi neden bu kadar önemli ? Biraz abartıyorsunuz galiba dediğinizi duyar gibiyim. :) Kontrol başarılı geçmiş bir ameliyat sonrasında o başarının devamı için gerekli bir kontroldür. Ameliyat sonrası oluşan enfeksiyon var mı ? dikişlerin durumu ne ? burun ameliyatı olduysanız burun düzgün mü ? veya meme ameliyatı olmuşsanız göğüsleriniz istediğiniz gibi mi ?  Şimdi diyebilirsiniz ki düşünelim ki burun ameliyatı oldum ve sende bizi kontrole çağırdın ve ben burnumu beğenmedim veya kötü yapmışsın desem ameliyatı sanki yeniden mi yapacaksın ?

Evet yeniden yapıcam .. :)  yukarıda da belirttiğim gibi eğer ameliyat hastanın istediği gibi olamamışsa revizyon veya düzeltme ameliyatı olarak tekrar ücretsiz bu ameliyatları gerçekleştiriyorum. Ör kepçe kulak ameliyatı oldunuz ve ameliyat sonrası bu ameliyattan memnunsunuz ama 2 ay sonra dikişler attı .. (Bu  arada bu ör yüzde 1 ihtimalin altında sadece ör olsun diye söylüyorum ) ben bu ameliyatı herhangi bir ücret talep etmeden yeniden yapıyorum.

Değerl i hastalarım ve beni okuyan her kez ; estetik ameliyatlar kişinin mutluluğu ve istekleriniz karşılanması için yapıldığını hiçbir zaman unutmadım. Bu iş ticaret değil. Biz esnaf veya tüccar da değiliz. Bir bir şekil sanat yaptığımıza inanıyorum. Bu yüzden estetik ameliyat olan hasta ameliyat sonrası yapılan işten memnun değil ise bu ameliyatın tekrarlanması kadar doğal bir durum olmadığını düşünüyorum.

Her cerrahın da benimle aynı düşüncede olması gerektiğine inanıyorum. çünkü biz doktoruz ve buna göre davranmalıyız. ben gene konunu  dışına çıktım galiba :) tekrar dönüyorum konumuza.

Estetik ameliyat geçiren bir hasta Toplumda nasıl karşılanır ?

Estetik Ameliyat olan bir hasta toplumda nasıl karşılanır

Estetik Ameliyat olan bir hasta toplumda nasıl karşılanır

Estetik ameliyat olan bir hasta toplumda olumlu karşılanır. emsal teşkil eder örnek gösterilir. Estetik ameliyatlar fiziksel görünümünüzü güzelleştirmek için yapılır demiştik. Özellikle kadınlar arasında meme estetiği çok dikkat çeker. Erkekler sadece cinsel ilişkide bu durumu net fark etseler de kadınlar yolda yürürken çarşı da veya toplum içinde ameliyat geçirmiş veya düzgün boyutlarda ki bir meme yi kadınlar fark edebilir.

Bunun dışında burun estetiği ameliyatı sonrası da düzgün yapılmış bir burun fark edilebilir. Ameliyat olan bir hasta ameliyat sonrası da doğal görünüme sahip olmalı. Vücudunda veya yüzünde herhangi bir estetik ameliyatın olduğu fark edilmemesi gerekmektedir. Estetik ameliyat olduğu net belli olan bir hasta toplumda biraz negatif sonuç olabilir. Çünkü estetik vücudun veya yüzümüzün az da olsa eksikliklerini gidermek için yapılıyor. Estetikle bunu düzelttiğiniz fark edilmesi biraz sıkıntılı olabilir.

Konulardan gene uzaklaştığımı düşünüyorum :) Sonuç olarak estetik ameliyat olan hasta ne yapmalı derseniz en başta ve katti suretle minumum 1 gün dinlenmeli biz bunu hastanın sağlığı için istiyoruz. Bundan sonra yapılacak olanlar doktorun verdiği ağrı kesicilerin düzgün ve devamlı kullanımı kesinlikle kontrole gidilmesidir. Estetik olan bir hasta bunları yaparsa rahat eder. Daha rahat bir şekilde normal hayatına geri döner daha kolay iyileşme sürecini atlatır.

Referanslar :

http://www.ctf.edu.tr

http://www.nmr.mgh.harvard.edu