Liposuction Fiyatları 2024

Ana sayfa » Blog » Liposuction(Yağ Emme) » Liposuction (Yağ Emme)

Liposuction, vücudun bazı bölgelerinde biriken, ancak, düzenli diet ve egzersiz programlarıyla vücuttan  uzaklaştırılamayan inatçı yağ birikimlerinin vakum yöntemi kullanılarak vücuttan uzaklaştırılması ameliyatı olarak tarif edilebilir. Liposuction ameliyatı zayıflama amacıyla değil vücut hatlarını estetik olarak daha uygun hale getirmek amacıyla yapılır.

Yağ Aldırma Ücretleri Nelerdir ?

Avrupa ya da Amerika’da Liposuction fiyatları 3000$ – 9000$ arasında değişkenlik gösterirken, Türkiye’deki fiyatlar çok daha ekonomik. Hızlı ve kolay bir şekilde fiyat bilgisi almak istiyorsanız, ekranın alt kısmında yer alan WhatsApp düğmesine tıklayarak çağrı merkezimize bağlanabilirsiniz. Size maliyetler ve diğer konularla ilgili olarak destek sağlayacaklardır. 2024 yılı için geçerli bilgilerdir.

Liposuction ameliyatıyla inatçı yağ birikimleri vücuttan uzaklaştırılırken aynı zamanda yağ hücre sayısı da azaltılır. Bu ameliyatın avantajlarından biri de; liposuction yapılan bölgelerde asla eskisi gibi yağlanmalar ortaya çıkmaz, çünkü, o bölgedeki yağ hücrelerinin bir kısmı kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırılmıştır.

Ergenlik döneminden sonra insan vücudundaki yağ hücre sayısı sabittir. Ancak, mevcut yağ hücrelerinin hacminde artış ve azalmalar olabilir ki bu da kilo alma veya kilo kaybetme ile neticelenebilir. Mevcut fazla kilolardan kurtulabilmek için düzenli bir diyet ve egzersiz programları şarttır. Diyet ve egzersiz programları ile kişi zayıflayabilir, ancak, zayıflamaya rağmen vücudun bazı bölgelerindeki(karın, bel, kalça, basen, uyluk, diz iç kısmı gibi) inatçı yağ birikimleri kalabilir. Bu bölgelerdeki inatçı yağ birikimlerinden kurtulabilmenin  yolu liposuction ameliyatından geçmektedir.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Liposakşın ameliyatı hastane koşullarında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi liposuction yapılan alana bağlı olarak değişmekle birlikte 1 saat ile 2,5 saat arasında değişir. Uygulamanın başında, yağ alınacak bölgelere özel solüsyonlar injekte edilir, bu sayede ameliyat sırasında damar büzüşmesinden dolayı kan kaybı hemen hemen hiç olmaz ve ameliyat sonrası ağrı hissi azalır. Liposuction amacıyla ciltte yapılan kesiler 3-5 mm dir ve bu kesiler cilt kıvrım yerleri veya iç çamaşırı içinde kalacak şekilde planlanır. Hasta aynı gün veya ertesi gün  taburcu edilir. Operasyon sonrasında dikiş alınması gerekmez ve izler 1-2 ay sonra belli olmayacak hale gelir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası dönem genellikle rahat geçer. İlginç olarak modern liposuctionda ağrı olmaz. Ancak, hafif sızılar olabilir. Ameliyat sonrasında derinin altta kalan dokulara yapışmasını sağlamak ve şişmeyi önlemek amacıyla sıkı korse veya çorap kullanılır. Korse 2-3 hafta kullanılır. Operasyon bölgelerinde oluşan morluklar 2 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyatın sonrasında hasta refakatçi yardımıyla ayağa kalkabilir. Ancak 2-3 gün içerisinde hafif aktivitelere ve rahat işlere izin verilir. Liposuction sonrası ağır egzersizlere 2 hafta sonra başlanabilir.

Kullanılan kanüller ve vakum sistemlerindeki gelişmeler ile çene altı, boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel, kalça, uyluk, diz iç yanı ve  baldır gibi vücudun hemen hemen her bölgesindeki inatçı yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir. Estetik amaçlı diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında tamamlayıcı işlem olarak da kullanılmaktadır.

Liposuction ameliyatını kimler olmalı

Liposuction ameliyatında yaş sınırı 18 dir. Yaşın 18 olmasında ki yegane neden vücudun gelişimini tamamlamasının bu yaşa denk gelmesidir. 18 yaşına gelmiş bir bayan artık gelişimini tamamlamış olup vücudunda ki yağların yerleşmiş ve spor ile bu yağların atılamayacağı aşikar olmuş hastalara yapılabilir. Liposuction ameliyatını nisan mayıs aylarında ve ekim ile kasım aylarında olmalarını tavsiye ederim.

Liposakşın kimlere yapılmaz?

Liposuction, belirli sağlık durumları veya koşulları olan kişilere önerilmeyen bir estetik cerrahi işlemidir. Liposuction yapılmaması gereken durumlar ve kişiler şunları içerebilir:

  • Ağır Kronik Hastalıklar: Kalp hastalığı, diyabet, bağışıklık sistemi bozuklukları veya karaciğer hastalığı gibi ciddi kronik sağlık sorunları olan kişiler için liposuction riskli olabilir.
  • Kanama Bozuklukları: Hemofili gibi kanama bozuklukları olan kişilerde cerrahi müdahaleler yüksek risk taşıyabilir.
  • Obezite: Liposuction, kilo verme yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Aşırı kilolu veya obez kişiler için bu işlem önerilmez.
  • Düzensiz Beslenme Alışkanlıkları ve Yeme Bozuklukları: Anoreksiya veya bulimi gibi yeme bozuklukları olan kişilerde liposuction yapılmamalıdır.
  • Hamilelik ve Emzirme Dönemi: Hamile veya emziren kadınlar için liposuction uygun bir seçenek değildir.
  • Yaş Sınırlamaları: Genellikle çok genç (ergenlik çağındaki) veya ileri yaştaki kişilere liposuction önerilmez.
  • Aktif Enfeksiyonlar veya İyileşmekte Olan Yaralar: Vücutta aktif enfeksiyonlar veya iyileşmekte olan ciddi yaralar bulunan kişilere liposuction yapılmamalıdır.
  • Düşük Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde enfeksiyon riski nedeniyle liposuction önerilmeyebilir.

Liposuction ve diğer estetik cerrahi işlemler konusunda, kişinin genel sağlık durumunu, yaşam tarzını ve beklentilerini dikkate almak önemlidir. Herhangi bir estetik cerrahi işlem düşünülüyorsa, öncelikle deneyimli bir plastik cerrah ile detaylı bir sağlık değerlendirmesi yapılmalı ve tüm riskler ve beklentiler açıkça tartışılmalıdır. Bu işlemlerin kişinin sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığına karar vermek için tıbbi bir değerlendirme şarttır.

Ameliyatın riskleri

Liposuction ameliyatı herhangi bir ölümcül risk taşımaz. Fakat her estetik ameliyat öncesi yapılan tetkiklerle hastanın herhangi bir alerjisinin olup olmadığı kanda pıhtılaşma gibi ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırma için önlemler alınır. Bunun dışında hastane şartları acil müdahaleye açık, gerekli donanıma sahip hastanelerde yapılan liposuction ameliyatının herhangi bir riski yoktur.

Ameliyat sonrası iz kalır mı

Liposuction ameliyatı sonrasında belirgin bir iz kalmaz. Kanüllerin girdiği noktalarda hafif delikler oluşabilir ama bu insan gözüyle görülmesi biraz zordur. Zaten bu girilen yerleri iç çamaşırı seviyesinde bıraktığımız için hastalarımzı için sorun teşkil etmez. Liposuction ameliyatı iz kalmayan estetik ameliyatlar arasında kabul etmekteyiz.

Eski haline dönme riski var mı

Liposcution ameliyatı sonrasında karın bölgesinden alına yani emilen yağlar tekrar oluşmaz. Yalnız bilmenizi isterim ki bu ameliyatı olduktan sonra kişi beslenmesine  spor aktivitelerine mutlaka dikkat etmesi gerekir. Eğer ki hasta kendine dikkat etmeyen bir yaşantı içerisinde devam ederse, tabi ki aynı bölgede yağlanma tekrar oluşabilir. Biz cerrahi olarak inatçı yağları alabiliriz. Fakat fit bir vücuda sahip olmak isteyen bir kişi ameliyat sonrasına da çok dikkat etmesi gerekir.

Liposuction fiyatları nasıl belirlenir

Liposuction ameliyatı fiyatları belirlenirken fiyata etki eden unsurlardan biri hastane seçimidir. hastane kalitesi ve verdiği hizmet bakımından sınıflara ayrılmıştır. Liposuction ameliyatı fiyatlarını doktor ücreti de büyük etkilidir. Her doktorun serbest piyasa da kendine özgü oluşturduğu bir fiyat politikası olabilir.

Çok pahalı fiyat veren en iyi doktor, veya çok az ücret isteyen doktor en kötü ameliyatı yapacak diye bir şey söz konusu bile değildir. Estetik cerrah bu ameliyatı ne kadar sıklıklar yaptığı ne kadar başarılı sonuçlar aldığı ve uzmanlığı aslında fiyattan önce incelenmesi gereken unsurlardan biridir.

Sonuç olarak ameliyat sonrası mutsuz olmanız paradan daha önemlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=Uj0aDWcCSj4

Liposuction yapılan bölgede çukurlar oluşur mu

Liposuction ameliyatı sonrası oluşan girintili çıkıntılı yerler çukurlar tamamen teknik hatalardır. Bu ameliyat sonrası olması gereken görüntü iz dışında karın bölgesine hiçbir müdahale yapılmamış gibi olması gerekir. Yukarıda da belirtiğim gibi bu ameliyatı sıklıkla yapmış, ve bu konu üzerinde araştırmalar yapan doktorlar taradın dan operasyona girmenizi tavsiye ediyorum.

liposuction ameliyatı sonrası oluşan girinti çıkıntılar çukurluklar revizyon ameliyatı ile giderilebilir. Fakat bu ameliyat sonrası vücutta oluşan deformasyon nedeniyle tamamen kusursuz bir karın bölgesi oluşması biraz zor olabilir.

Bir seferde ne kadar yağ alınabilir

Liposuction ameliyatı ile vücutta ki tüm yağlarınızdan arınmanızı beklemeyin. Liposuction ameliyatı ile alınan yağlarında bir kotası vardır. Bu kota hastadan hastaya değişir. Ortalama Olarak liposuction ameliyatı ile bir hastadan vücuttaki yağlarının % 10 u kadarını alabilir.  Bu rakamın üstüne çıkan doktorlar olabilir. Fakat bu limitin üstü, kişiye faydadan çok zarar verebilir. Vücudun dengesi ve metobolizmasıyla ilgili sorunlar oluşabilir.  İdeal yağ alma oranının dışına çıkılmaması gereklidir.

Yağlanma neden olur

karın bölgesinde oluşan ve liposuction ameliyatı ile giderilen yağların oluşma nedenleri aslında çok basittir. Kiş genetik nedenlerden dolayı karın bölgesinde fazla yağlanma yaşayabilir. Doğum sonrası karın bölgesinde yağlanma olabilir ki bu en çok rastlanılan nedenlerden biridir.

Bunların dışında kişi aşırı kilo alıp verme durumu yaşamışsa eğer gene karın bölgesinde yağlanma olabilir. Bu aşırı yağ birikintileri spor veya diyet uygulamaları ile bir yere kadar sorun giderilebilir. En sonunda hasta liposuction ameliyatı olmak zorunda kalabilir. Takibi vücudunun fit olmasını isteyen hasta grupları için.

Ölüm riski var mı

Liposuction ameliyatı hakkında en çok hurafe olan ameliyatarın başında gelir. Ameliyat esnasında ölüm riskinden çok bahsedilir. Bu külliyen yalandır. Liposuction ameliyatı riskleri az bir ameliyattır. Ve ölümcül bir riski yoktur. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus doktor seçimidir. keza doktor bu işin yapan kişi olarak sonucu doğrudan etkiler.

Farklı ameliyatlar ile kombine edilebilir mi

Liposuction ameliyatı bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Kişi vücut yapısını şekillendirmek amacıyla bu işlemi gerçekleştirir. liposuction ameliyatı ile birlikte karın germe ameliyatı, meme şekillendirme ameliyatı ve popo estetiği ameliyatlarını birlikte olabilir. Bu ameliyatları bir seferde olmanın hastaya sağladığı yegane fayda tek bir ameliyat kesisi ile yapıldığı için ameliyat sonrası oluşan iz minumum olur.

Vücudumuz kendini sürekli yenileyen bir yapı içerisindedir. Bu ameliyatları birlikte olarak birden bire büyük değişiklikler ve bu yönde beklentiler içinde ameliyat olunmamalıdır. Keza vücut için yapılan her müdahale bir denge içerisinde olmalıdır. Bu dengeyi gözetmediğimiz sürece ameliyat tam olarak başarıya ulaşmış olmaz.