Saç Ekimi Fut Yöntemi

saç ekimi

Ana sayfa » Blog » Saç Ekimi Cat » Saç Ekimi Fut Yöntemi

ilk olarak Dr. Bernstein tarafından 1995 yılında “Follicular Transplantation” başlığı altında yayınlanan makaleyle duyuruluşmuştur.

Fut saç ekim metodunda, kıl kökleri (greftler) hastanın sadece kafasında bulunan kök hücrelerinden alınabilmektedir. Bu metodda, hastanın sağlıklı ense bölgesi (genellikle) kök hücrelerinin bulunduğu alan öncelikle traş edilir. Saç köklerinin bulunduğu deri kısmı, traş edilerek kalan kısımdan ayrıştırıldıktan sonra lokal anestezi uygulanarak, o bölgenin uyuşturulması sağlanır. Uyuşmanın tamamıyla gerçekleşmesinin akabinde, yeri traş edilerek belirlenen deri kısmı alınarak boşta kalan kısmın birleştirilmesi için dikim işlemi gerçekleştirilir.

Öncesi Sonrası

Bu süre 5 dk. gibi kısa bir süre olduğu için ve uyuşturulma tam manasıyla gerçekleştiği için hastanın hiçbir acı hissetmesi söz konusu değildir. Parçanın alınması sonrasında, saç ekimi ilgili kök hücrelerinin (greftlerin) teker teker ayrıştırılması ve hücre suyu içinde ekim işlemi gerçekleşene kadar canlı tutulması ile devam etmektedir. İlgili sağlık ekibinden bir kişi bu ayrıştırma işlemini yaparken, diğer bir kişi de hastanınsaç ekimi yapılması karar verilen kısımlarını yine lokal anestezi uygulayarak uyuşturacaktır. Saç ekimi yapılması kararlaştırılan noktalar tam manasıyla uyuşturulduktan sonra, delik açılmak suretiyle ekimi yapılacak saç köklerine yer hazırlanmaktadır. Fut metodunda, hastanın saç ihtiyacına ve sağlıklı olan kesimde bulunan saç köklerinin (greft) miktarına ve yoğunluğuna göre, 1000-3000 arasında saç ekimi gerçekleştirilebilmektedir. 1000-3000 arasında değişen bu saç kökleri, teker teker ayrıştırıldıkları için bu süreç 1 saat kadar sürebilmektedir. Bu sürecin sonunda, ayrıştırılan saç köklerinin önceden açılan deliklere yerleştirilmesine başlanır.

Bu aşama saç ekimi için en hayati önemi taşıyan noktadır. Eğer saç ekimini gerçekleştiren sağlık ekibi, bu konuda uzman değillerse saçlarınızı gelişi güzel, uzadıkları zaman size yokluklarından daha fazla huzursuzluk verebilecek şekilde ekebilirler. Köklerin yerleştirilmesi süreci de, ekimi yapılacak saç miktarına bağlı olmakla beraber 1 ile 3 saat arasında sürebilmektedir. Hastanın ekimi yapılacak kısımlarında lokal anestezi etkisini bu zaman içinde sürdürdüğü için arada mola verilip hastanın dinlendirilmesi sağlanabilir. Bu aşamadan sonra fut saç ekim metodu gerçekleştirilmiş olur.