Vücuttaki benlerin cerrahi olarak çıkartılması ;

Esteitk açıdan ben insana huzursuzluk veren bişey olabilir hele ki vücudun görünen bir yerinde ise. Yüzden çıkan benlerden çoğu kimse rahatsızdır. İnsan vicudunda belirli sayıda ben mevcuttur. bu rakam 20 ila 80 arası oalbilir. Benlerin cerrahi alınmasında birçok kulaktan dolma ve aslı olmayan söylentilerde vardır.

Örnek vermem gerekirse ben üzerine bıçak deymesinden sonra kansere döneceği inanışı lazer ile yapılan müdahalenin işlem sonrasında iz bırakmaması gibi. Her cerrahi işlemde olduğu gibi ben çıkartma ameliyatında da bir kesi deri üzerine açılır. Bu kesi dikildiğinde ne kadar iz bırakacağı hakkında bir öngörü olması tıbben yoktur tahmini söylemlerin verilmeside kendi açımdan doğru değildir.

Ben Çıkartma estetik ameliyatı ; insanın estetik aşıdan sosyal yaşantısında rahatsızlık verdiği zaman yapılan bir işlem olarak görülür. Benler de kendi içlerinde iyi huylu ve kötü huylu olarak ayrılır.

Toplumda ki ön yarğılar yerine bir estetik cerrahın söyledikleri dikkata alınması gerektiğini düşünüyorum. Cerrahi olarak alınan ben bilimsel olarak kansere neden olma gibi bişey söz konusu değildir.