Estetik

Karın Germe (Abdominoplasti)

//Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe Estetiği ;

Karın germe çok büyük yoğunlukla kadınların tercih ettiği bir estetik operasyondur. Ameliyat estetik ihtiyaçı gidermek amaçıyla yapılan bir operasyondur. Özellikle Hamilelik sonrası oluşan 2. veya 3. gebelik, ikiz gebelik gibi hamileliklerden sonra göbek bölgesinde oluşan yağların cerrahi olarak alınmasıdır.

Hamilelik sonrası oluşan göbek bölgesindeki yağları spor yaparak düzenli beslenerek veya diyet yaparak bi noktaya kadar düzelir. Karın germe ameliyatı ( Abdominoplasti )bu inatçı yağları cerrahi olarak alınması diyebiliriz

Karın Germe ( Abdominoplasti )Ameliyatı Teknikleri ;

Karın germe ameliyatı iki şekilde yapılır. Sadece alt karın bölgesinde çatlak ve hafif sarkma olanlarda mini karın germe ameliyatı yapılır. Karın bölgesinde ciddi ölçüde çatlak ve belirgin sarkma olan kişilere total karın germe ameliyatı yapılır.

Total karın germe ameliyatı ;

tam teşekküllü  bir hastanede genel anestezi altında yapılır ve ortalama olarak 1.5-2 saat süren bir girişimdir. Hastalara ameliyat öncesi sakinleştirici ilaçlar(mutluluk iğnesi) yapılır. Ameliyat izi iç çamaşırı ya da mayo içinde kalacak şekilde yatay düzlemde planlanır. Ameliyat sonrasında  o bölgede toplanabilecek fazla sıvıyı boşaltmak için geçici dren yerleştirilir. Hastanın genel durumuna göre 1-2 gün hastane bakımı gereklidir. Dikiş alma işlemi gerekmemektedir.

Mini karın germe ameliyatı ;

yine hastane koşullarında genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 45 dk-1 saat süren bir girişimdir. Ameliyat sonrasında  dren kullanımı genellikle gerekmez ve hatta aynı gün taburcu edilebilir.
Hasta, ameliyatın ertesi günü refakatçi yardımıyla ayağa kalkıp yürümeye başlayabilir. Sonraki günlerde yardımsız, ancak ağır hareketlerle yürüyebilir. İlk hafta içinde hastanın karın bölgesine yük binecek hareketlerden uzak durması tavsiye edilir. Kişinin kendini iyi hissetmesi halinde, 7-10 günlük ev istirahatini takiben ofis işlerine başlanabilir. İlk 2 hafta korse veya bandaj kullanımı gerekmektedir. Spor ve egzersiz faaliyetlerine 1 ay sonra kademeli olarak başlanabilir. Mini karın germe ameliyatı daha küçük bir alana uygulandığı için ameliyat sonrası iyileşme periyodu daha kısa ve daha rahat geçirilmektedir.

Ameliyat izi iç çamaşırı ya da mayo içinde kalacak şekilde yatay düzlemde planlanır. Bu izler görünüm olarak ilk 3-6 ay kişiyi rahatsız etse de bir yıl içerisinde solarak azalır. İstenmeyen gerginliğe bağlı kötü izler lokal anestezi altında revizyon yapılarak düzeltilebilir.

Karın germe ameliyatına ek olarak uygun vakalarda liposuction- yağ alma veya  bel inceltme ameliyatı da kombine olarak uygulanabilir.

Karın Germe ( Abdominoplasti )Estetiği için Uygun Adaylar ;

Karın germe ameliyatı için en uygun adaylar, gebelik ve doğum sonrasında karın derisi ve karın kasları normale dönemeyecek şekilde deforme olmuş bayanlardır. Ancak,  görüntü olarak iyi şekle sahip olup, diyet veya egzersizle giderilemeyen karında yağ fazlalılığı ve deri gevşekliği şikayeti olan kadın ve erkeklere de bu ameliyat önerilmektedir. Sadece orta yaş grubunda değil daha yaşlı kişilerde de bu ameliyat iyi sonuçlar vermektedir.

Karın germe ameliyatını sadece kozmetik bir operasyon olarak görmek doğru değildir. Karın bölgesindeki cilt-cilt altı dokusunun fazlalığı aynı zamanda omurga üzerine de asimetrik olarak fazla yük binmesine neden olacağı için uzun süreçte bel fıtığına dahi neden olabilir. Karın germe ameliyatı ile vücudu bu gereksiz yükten kurtarmak kişinin yaşam kalitesini fark edilebilir ölçüde artıracaktır.

Karın Germe İşlemi Ve Diyet Süreci ;

Diyet süreci devam eden ve belirgin bir şekilde zayıflamayı planlayan kişilerin karın germe ameliyatını zayıflama süreci sonrasına ertelemeleri sonucun başarısı açısından oldukça önemlidir. Geçirilmiş karın germe ameliyatı yeni bir hamilelik için engel oluşturmamaktadır. Ancak, ameliyatın üzerinden bir yıl geçmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, ameliyattan kısa bir süre sonra gebelik planlayan bayanların bu ameliyatı gebelik sonrasına bırakmaları önerilir.

Karın germe ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin fazla sigara içmesinin riskli olduğu bilinmelidir. Operasyon en az 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar sigara içilmesinin bırakılması önerilir.

By | 2016-08-06T12:02:26+03:00 Temmuz 1st, 2009|Karın Germe (Abdominoplasti)|12 Comments

About the Author:

12 Comments

 1. deniz ibaR 11 Kasım 2011 at 14:31

  merhaba,3ay önce 2.doğumumu yapmış bir anneyim.karın germe estetiği için nekadar beklemek gerekir?teşekkür ederim.

 2. şencan öztürk 20 Aralık 2011 at 15:23

  hocam merhaba ben 29 yaşında 2 çocuk annesiyim kızım 5.5 yaşında oğlum ise 2.5 yaşında sezeryen doğum yaptım karnımda hafif şekilde çatlak ve sarkma var ameliyat olmak istiyorum ameliyat ücreti 3000 tl yi aşıyormu acaba teşekkür ederim.

 3. sema 07 Ocak 2012 at 12:38

  2.doğumumu 7 ay önce yaptım.çok kilo aldığım için karnımda çok fazla yağlanma ve sarkma oldu.ameliyat fiatını öğrenmek istiyorum.teşekkür ederim ilginize.

 4. hatice izmir 26 Şubat 2012 at 18:26

  hocam ben 36 yaşındayım 5 yıl önce ikiz doğum yaptım. sezeryan oldum. çok kilo aldım. karnımda özellikle göbek altımda aşırı deri sarkması var. ameliyat ücretini öğrenmek istiyorum. bu konuda eşimide ikna etmeliyim. o gerekli olmadığını söylüyor.ama ben aynaya bakınca çok rahatsız oluyorum. ameliyat olmaktanda korkuyorum. bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.

 5. BEKIR OYMAK 15 Ekim 2012 at 01:39

  hocam ben karin gerdirme ve yag aldirmak istiyorum foto yolluyorum lutfen bana ortalama ucret bildirirseniz sevinirim selamlar

 6. hayat 22 Kasım 2012 at 05:08

  bende karın germe ameliyatı olmak istiyorum ama çok korkuttular beni cesaret edmiyorum birde fiyatı ne kadar tşk

 7. fadime 09 Aralık 2012 at 13:50

  2. dogumdan sonra karnımda çatlaklar sarkmalar var.oglum 6 aylık ameliyat olabilirmiyim. ücreti ne kadar? tşk…

 8. huriye 11 Ocak 2013 at 02:37

  ben 2 cocuk annesiyim 6ay oldu dogum yapalı ama sarkma demeyim sanki 6 aylık gibi duran bi karnım var bundan hem fiziksek hemde ruhsal olarak kurtulmak istiyorum sosyal güvenlik nekadarını karşılıyor maliyeti nedir

 9. semra 17 Mayıs 2013 at 15:22

  ben 14 yaşında evlendilirdim üç çoçuk dogurdum 35 yaşındayım ilk eşimden 2 sonra bir tane daha oldu ve şimdi yine aylırlım tüm vücudum deforme oldu diye beni bıraktılar artık çoçıklarıma baıyorum çalışıp,amaliyat istiyorum herkese inat aylanara küskünüm ben evde hiç aynam yok sadece çoçuklarım durumumu biliyor hepsinin cep aynaları var sabah okula öyle hazırlanıp gidiyorlar benim hiç bir suçum yok erken evlilik yaprıran ayleme isyan ediyorum ve bende güzel bir kadın olmak isterdim çoçuk yaştan beri hep hayalim bu karın ve meme amaliyatı yaptırmak biliyorum yine benim için hayal sadece duygularımı paylaşmak istedim keşke yeniden o çoçuk yaşlarıma döne bilseydim tamamen deforme olmuş bir vücutla ömrümün sonuna kadar tek yaşamasandım bendende ytagıma girdiyi zaman hoşlanan bir eşim olsaydıhayalerimi ve beni bitirdiler kadınlara gıpteyle bakıyorum hle yazın bikini giyenlere ahh

 10. serpil 27 Mayıs 2013 at 22:07

  merhaba mini karın germe operasyonu düşünüyorum çatlaklarda fraksiyonel lazerle tedavi kesin sonuç verir mi benim fazla kilom yok deformasyon mevcut göbeğin alt kısmında fazlaca çatlak var 10 yıl önce sezaryanla doğum yaptım izi hala var fiyat bilgisi alabilir miyim ilginize teşekkürler

 11. Kasiba Saeed 08 Nisan 2014 at 21:14

  Maraba Dr bey
  ben Kasiba Iraktan hocam merhaba ben 49 yaşında 2 çocuk annesiyim Karin germe gugus
  diklestime ihticam var fakat fiyatlar ne kader bilmiyurum
  saygilar

 12. Derya 17 Haziran 2014 at 18:35

  30 yasinda 2 cocuk annesiyim..2e kilo verdim zaman zaman sporumuda yaptim ama karnimdaki yagdan kurtulamadim malezef..Bende karin germe ve yag aldirma icin fiyat istiyorum ve bunu ssk karsiliyormu acaba..

Leave A Comment

Arama Yap
Yol Tarifi