Meme Büyütme

Ana sayfa » Blog » Göğüs Estetiği » Meme Büyütme

Meme Büyütme Estetiği;

Ergenlik dönemini tamamlamış bayanlarda göğüs büyümesi ve şekillenmesi sonra ererek en son şeklini alır.Bu aşamada göğüsler kişinin vücuduyla orantılı olmayabilir. Memenin küçük olması tüm dünyada ki kadınlarda görülen bir durum olduğundan çok yapılan ve zararsız bir ameliyattır. Memenin küçük olması herhangi bir sağlık sorunu yaşatmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Bu ameliyatta diğer göğüs ameliyatlarında olduğu gibi sadece estetik düzenleme amacı ile yapılan bir estetik ameliyattır. Genelde göğüs içine meme başı altından bir kesi açılarak silikon yerleştirilerek göğüsün büyümesi sağlanır. Memenin fazla sarkıklığı var sa ben fazla deriyi alıyorum yani meme dikleştirme yapıyorum ve o şekilde silikonu yerleştiriyorum. Sonuçta hedefim asimetrik ve görsel olarak düzgün göğüsler elde etmek oluyor her zaman

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Göğüsüm Ne kadar büyük olucak ?

Hastalarımın tamamına yakını göğüsleri ne kadar büyütmek istediklerini tam olarak bilemezler. Genelde elle fiziksel tarif yöntemi ile  bir fotoğraf veya sütyen numarası ile tarif etmeye çalışırlar. Meme büyütme ameliyatı o kadar çok yaptım ki artık kişiyle konuşmamızın 1 dk sında göğüsün ne kadar büyütüleceğine karar veriyorum. Geri kalan 29 dk ise sadece soruları cevaplıyorum 🙂 . Tabiki böyle olmadığı ve hastanın göğsünü ne kadar büyütmek istediği tam olarak bildiği durumlarda yaşadım.

Meme Büyütme Ameliyatı Kanser Yapar mı ?

Gene Hastalarım dan gelen en sık sorulardan biri. Meme silikonları dünyada yapılan araştırmalar ve kullananlar üzerinde yapılan testler sonu kesinlikle kansere neden olmadığı ortaya çıkmıştır. Kesinlikle ve kesinlikle kanser riskini arttırmamaktadır.

Hastalarımın Tercihleri ;

Kliniğimizde meme büyütme amacıyla sağlıklı olması nedeniyle birinci sırada serum fizyolojik ile doldurulan silikon protezler tercih edilmektedir. İkinci sırada ise muayene bulgularına göre jel silikon içeren protezler tercih edilmektedir. İlk yöntemde protez koltuk altından girilerek kas arkasına yerleştirilir. Protezi yerleştirmek için yapılan kesi ortalama 1.5-2 cm dir. Ameliyat izi koltuk altı çizgilerine paralel olduğu için fark edilebilirliği çok azdır. Protezin kas arkasına yerleştirilmesi deri altından hissedilmesine mani olur ve doğal görünüm sağlar. Meme dokusunda kesi olmadığı için memede ize neden olmaz ve meme başı his kaybı riski yoktur. Kapsüler kontraktür adlı komplikasyonun oranı %1 civarındadır. Genellikle üçüncü aydan sonra ortaya çıkar ve tek veya her iki memede ortaya çıkabilir. Protezin etrafında kalın bir kapsül oluşur, bunun sonucu o memede sertleşme olur. Kapsüler kontraktürün tedavisi için ikinci bir cerrahi girişim gerekebilir.

Silikon Protezler ;

1960’lı yıllarda kullanılmaya başlanan silikon protezler günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezler silikondan yapılmış bir kese içine silikon jel veya serum fizyolojik doldurulmuş olanlardır. Silikon vücut için zararlı bir madde değildir. Silikon inert bir maddedir, yani vücut içine yerleştirildikten sonra organizma ile kimyasal reaksiyona girmez, moleküler yapısı değişmez.

Protezler içinde bulundurdukları maddeye göre 2 gruba ayrılırlar:

1.       Serum fizyolojik içeren protezler

2.       Silikon içeren protezler

Protezler, şekillerine göre 2 gruba ayrılırlar:

1.       Yuvarlak protezler: Yarım küre şeklindedirler. Yerleştirildikten sonra memenin üst yarısında da dolgun bir görünüm oluştururlar.

2.       Anatomik (damla şeklinde) protezler: Damla şeklindedirler. Şekilleri, memenin doğal şekline daha uyumludur. Yerleştirildikten sonra memenin alt yarısında dolgun bir görünüm oluştururlar.

Kliniğimizde, FDA (American Food and Drug Administration) tarafından onaylanmış protez tipleri kullanılmaktadır.

Protez Yerleşimi İçin Giriş Yerleri ;

1- Meme başı çevresi

Ameliyat kesisi, meme başı çevresinin koyu renkli bölgesinin çevresinde, yaklaşık 4 cm. uzunluğunda yarım çember şeklindedir. Meme başı çevresinden kesi yapıldığında protezin yerleştirileceği bölgeye, süt bezleri kesilerek ulaşılır, protezin yerleştirileceği bölgeye ulaşmak için süt bezlerinin kesilmesi, olası bir doğumdan sonra emzirmeyi olumsuz etkileyebilir, meme başının duyusunu sağlayan sinir etkilenebilir, bu durumda meme başında geçici ya da kalıcı uyuşukluk (%40) oluşabilir. Ameliyat kesisi, meme başının çevresinde silik bir iz bırakarak iyileşir.

2- Meme altı kıvrım çizgisi

Meme altı kıvrım çizgisi üzerinden, ya da bu kıvrımı oluşturacak çizgi üzerinden 4 cm. uzunluğunda kesi yapılır. Ameliyat kesisi, meme altı kıvrım çizgisinde silik bir iz bırakarak iyileşir. Meme altı kıvrım çizgisinden girerek protez yerleştirildiğinde süt bezleri zarar görmez, olası bir doğumdan sonra emzirme problemi oluşmaz, meme başının duyusunu sağlayan sinirin etkilenme ihtimali daha azdır. Bu nedenle meme başının uyuşukluğuna sık olarak rastlanmaz.

3- Koltuk altı

Koltuk altında, derinin katlandığı çizgiler üzerinden 1.5-2 cm. uzunluğunda bir kesi yapılarak, memenin altına doğru uzanan bir tünel hazırlanır ve protez bu tünelden yerleştirilir. Protezler, bu yolla genellikle göğüs kasının altına yerleştirilirler. Protez, bu yolla bilhassa kas altına yerleştirildiğinde infeksiyon riskini oldukça azaltır. Ameliyat kesisi koltuk altında olduğu için, meme bölgesinde ameliyat izi olmaz. Koltuk altındaki ameliyat izi ise kıvrım çizgileri içinde kaldığından dolayı zamanla kaybolur. Bu yolla yapılan girişimin süt bezlerine hiçbir etkisi yoktur. Olası bir doğumdan sonra emzirme sorunları ortaya çıkmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası ;

Meme büyütme ameliyatı hastane ortamında genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık olarak 30 dakika sürer. Hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu olabilir. Protez kas arkasına yerleştirildiği için ilk iki gün kas ağrısı olabilir, ancak, bu süre kişiden kişiye değişik seyir gösterir. Bu süreç zarfında araba kullanmak ve ağır kaldırmak yasaktır. Masa başı işlerde iki gün sonra işe başlanabilir. Ancak üç hafta spor yasağı bulunmaktadır. Memenin tam yumuşaması ve protezin tam yerine yerleşip sabitlenmesi için birkaç hafta gereklidir.