Estetik

Çene Cerrahisi

//Çene Cerrahisi

Çene ucu normalden küçük veya büyük olabilir. Her iki deformite de belirgin estetik sıkıntıya yol açar. Çene ucunu değerlendirirken önemli olan nokta alt ve üst çenedeki dişlerin birbiriyle olan ilişkisinin normal olup olmadığının belirlenmesidir. Sadece çene ucuna yapılacak olan girişimlerde dişsel ilişkinin yani ısırımın normal olası gerekmektedir. Genioplasti ameliyatları çene ucunun görünümünü değiştirmeye dönük ameliyatlardır. Bu ameliyatlar ile çene ucunun büyüklüğü ve uzunluğu artırılabilir veya azaltılabilir. Yani, çene ucu estetik normlara uygun şekilde yeniden şekillendirilebilir.

Çene ucunun normalden büyük olması kişinin yüz harmonisini olumsuz etkiler ve kaba bir görünüme neden olur. Yapılacak operasyonla çene ucu estetik normlara uygun olacak şekilde küçültülebilir. Sonuç olarak, daha natürel ve güzel bir yüz yapısı ortaya çıkar. Çene ucunun normalden küçük olması durumuna daha sık rastlanır.

Kişi aynı zamanda kemerli bir buruna sahipse deformite daha da belirgin olmaktadır ve “Kuş yüzü (Bird face)” olarak adlandırılan durum ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde çene ucunu büyütmek amacıyla silikon, medpor ve titanyum gibi sentetik materyallerin kullanımı oldukça sık başvurulan yöntemlerdendir. Kullanılan sentetik materyallerin altta kalan kemik dokusunu eritmesi, yer değiştirmesi ve enfeksiyon gibi riskleri bulunmaktadır.

Aynı zamanda sentetik materyal kullanılarak yapılan müdahalelerde “gıdı” olarak adlandırılan çene altı yumuşak doku sarkmalarında herhangi bir düzelme oluşmamaktadır. Bu tür sorunlar kliniğimizde çene ucundaki kemik dokunun öne doğru ilerletilmesi ile çözümlenmektedir. Bu teknikle yapılan ameliyatlarda gıdı ve boyun bölgesinde de estetik olarak pozitif değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda, yüz iskeletinin diğer sorunlarında olduğu gibi kişinin kendi kemik dokusunu kullanarak yapılan ameliyatlar en güvenilir olanlardır. Genioplasti ameliyatları genel anestezi altında tam teşekküllü hastanede gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 45 dk-1 saattir. Ameliyat tamamen ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve ağızdan alınan ağrı kesicilerle ortadan kaldırılabilir. Cerrahiye bağlı olaşacak şişlikler 5-7 gün içerisinde tamamen kaybolur.
Alt çenenin öne veya arkaya alınması: Operasyon genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Ameliyatın tamamı ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Cerrahi olarak oluşturulan kırık hatları titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Dişleri birbirine bağlamak gerekmez ve beslenmeyle ilgili sorun yaşanmaz. Oluşabilecek minimal ağrılar ağızdan alınan ağrı kesicilerle ortadan kaldırılabilir. Ortaya çıkan şişlikler 1 hafta içinde kaybolur. Cerrahi sonrasında alt dudakta oluşabilecek kalıcı uyuşukluklar dikkatli  çalışma ve kliniğimizde uygulanan modern tekniklerle minimuma  indirgenmiştir.

Üst çenenin öne veya arkaya alınması: Operasyon genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Ameliyatın tamamı ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Cerrahi olarak oluşturulan kırık hatları titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Dişleri birbirine bağlamak gerekmez ve beslenmeyle ilgili sorun yaşanmaz. Oluşabilecek minimal ağrılar ağızdan alınan ağrı kesicilerle ortadan kaldırılabilir. Ortaya çıkan şişlikler 7-10 gün içinde kaybolur.

Alt ve Üst çenenin kombine ameliyatları: Operasyon genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 2,5-3 saattir. Ameliyatın tamamı ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Cerrahi olarak oluşturulan kırık hatları titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1-2 gün sonra taburcu edilebilir. Ortodontistle belirlenen tedavi planına göre dişleri birbirine bağlamak gerekmeyebilir. Eğer dişleri birbirine bağlamak gerekirse ortalama süresi 3-5 gündür. Ortaya çıkan şişlikler 2 hafta içinde tamamen kaybolur.

By | 2015-11-20T17:33:23+03:00 Temmuz 1st, 2009|Çene Cerrahisi|17 Comments

About the Author:

17 Comments

 1. Veli Sahbaz 11 Mart 2010 at 15:50

  merhaba

  Ben Veli 26yasinda..
  bende cene estetiginden faydalanmak istiyorum..biraz buyumesi lazim!!
  agzimi kapadimi dislerim denk yani cenemde problem yok..
  ama iste dedigim gibi az buyutmek isterim kisa kaliyor cenem. bu yaz olmak istiorum INSALLAH.ltf yardimci olun.
  birkac sorum olacak.. ltf cevaplayim

  ameliyattan sonra ileriye donuk tekrar ameliyat gereke bilirmi??
  cenem kayabilirmi?
  tskler simdiden ilginiz icin.
  fiyat ortalama nekadar tutar.
  ona gore tarh alip yaptirmak istiyorum
  saygilarimla

 2. ali ceyhan koşar 14 Mayıs 2010 at 13:49

  benım problemım cene ucun da kuculturmek ıstıyorum

 3. Faruk 30 Mart 2012 at 01:29

  Merhaba benim problemim dişlerim birbirine temas etmiyor İlginize teşekkür

 4. murat sarrafoğlu 18 Aralık 2012 at 00:25

  merhaba ben geçmişte geçirdiğim kazadan dolayı çenem sağ tarafa doğru kaydı ve şu an dişlerim normal deil yüzde sol tarafım sağ tarafa göre şişik estetik emeliyat yaptırılabilirmi cevap istiyorum lütfen

 5. mehmet aydın 06 Nisan 2013 at 10:25

  benim üst çenem dar beni kunuşmada ve görünüm olarak rahatsız ediyo

 6. fatih seven 28 Nisan 2013 at 20:51

  merhaba,
  ben fatih, yasım 21, gecmiste sol yanagima aldıgım darbe sonucu sol üst cenem gelismedi ve bununla birlikte sol cenemdeki kasta dağılmış, sag cenem ise gelisimini tamamladı, simdi baktıgım zaman gercektende beni rahatsız ediyor.bu tür vakalara ne tür bir operasyon yapmaktasınız ve bu ameliyatın ücreti nedir, bilgilendirirseniz minnettar olurum, teşekkürler.
  fatih

 7. ebruu 20 Mayıs 2013 at 06:49

  benim ağız yapım önde bunun ameliyatla düzeltilme imkanı var mı birde güldüğümde diş etlerimde görünüyor bu beni çok rahatsız ediyor

 8. Hatice 23 Ekim 2013 at 13:33

  Kolay gelsin benim cenemde problem var sanirim yirmilik dislerden kaynaklandigini saniyordum yirmilik didlerden kurtuldum ve ayni problemle karsi karsita kaldim ust cenemde problem var sanirim bu konuda bana yardimci olursanir sevinirim simdiden tskler…

 9. emine 21 Aralık 2013 at 13:07

  Ben cenemden cok sikayetciyim yeri gelince dalga gecen arkadaşlarım oluyor bundan cok rahatsız olsamda beli edemiyorum.her gün aynaya baktım zaman kötü hissediyorum alt cenem önde cok uzun neden bende diyerleri gibi cenem normal deyil gülmekte bile utanîyorum dalga gecerler diye. bundan kurtulmak istiyorum lütfen yardımcı olun lütfenn

 10. emine 21 Aralık 2013 at 14:16

  ben çenemden çok şikayetciyim yeri gelince dalga geçen arkadaşlarım oluyor bundan rahatsız olsamda beli edemiyorum her gün aynaya baktım zaman kötü hissediyorum. neden bende diyerleri gibi çenem normal deyil gülmekten bile utanıyorum alay konusu olurum diye , alt cenem önde ve uzun bundan kurtulmak istiyorum lütfen yardımcı olun lütfen

 11. mehmet gur 21 Aralık 2013 at 18:42

  kolay gelsın oncelıkle.. benım problemım sag cenem dıgerıne gore dagız ıcene yakın karsıdan bakıldıgında yamuk yanı. ıcerı gocuk ve asırı da agrı cekıyorum. cenemo oynattıgımda ıse kıtlama sesı duyuyorum hem fızıksel hemde pıskolojık rahatsız edıyor yemek yedıgım zamanda bazen asırı agrıdan kıtlenme oluyor nasol bı oprlerasyon gerekıyor ve maddı durumu nedır bılgı verrısenoz sevınırım.basarılar..

 12. dilara 01 Ocak 2014 at 18:37

  Merhaba benim iki çenemde önde.Düzeltilmesini istiyorum.Ne gibi bir tedavi uygulanacaktır.

 13. ayten 01 Ocak 2014 at 18:42

  Merhaba benim iki çenem de baya önde nasıl bir tedavi görmeliyim ameliyatla düzeltilebilir mi

 14. burak 19 Mayıs 2014 at 12:48

  Ben iki cenedende ameliyat olacam birisi cenen tutmaz dedi boyle bir ihtimal var mi?

 15. Cansel 27 Mayıs 2014 at 18:36

  Merhaba ben 24 yaşındayım bende çene geriliği var alt çenem önde üst çenem geri de bundan dolayı çok sıkıntı yaşıyorum çene eklemlerimde aşırı ağrılar oluyor ve ağrı dişlerime vuruyor bunun tedavisi var mı ? ne yapmam lazım. Plak takılması gerektiğini söylediler sizce bunun tedavisi mümkün müdür ? Teşekkür ederim.

 16. elif 15 Kasım 2014 at 01:17

  Merhaba ben 22 yasindayim ust cenem geride goruntu olarak sikayetciyim. Ayrica tel kullanmam gerek yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler .

 17. ceren 30 Eylül 2015 at 15:26

  Merhaba.
  Benim alt çenem gereğinden fazla uzun ve görünüşte dikkat çektiğinden rahatsız oluyorum.
  Ben korktuğumdan dolayı ve hislerin tamamen duyarsız kalabileceğini öğrendiğimden dolayı ameliyata soğuk bakıyordum. Fakat sizin de düşüncelerinizi almak risk seviyesini öğrenmek istiyorum.
  İyi günler.

Leave A Comment

Arama Yap
Yol Tarifi